„Pre 10 godina Pridnjestrovci su potvrdili svoj izbor izgradnjom suverene pridnjestrovske države. Ovaj izbor je napravljen u demokratskim uslovima i danas je strateški pravac razvoja pridnjestrovske države“, rekao je predsednik Pridnjestrovlja Jevgenij Ševčuk povodom jubileja.
Pridnjestrovlje je svoj izbor donelo još na referendumu 1989. godine kada je zatražilo formiranje Pridnjestrovske moldavske sovjetske republike (PMSSR) i na referendumu 1991. godine kada je izglasalo nezavisnost republike. To što se desilo nakon 15 godina samo je bila potvrda izabranog pravca. Kratkotrajni rat 1992. godine formirao je granicu između Moldavije i još uvek nepriznate države Pridnjestrovlje na reci Dnjestar.
Međutim, Pridnjestrovlje je pre 13 godina pristalo da se vrati u Moldaviju pod uslovom stvaranja asimetrične federacije po tzv. Kozakovom memorandumu.
Međutim, u poslednjem trenutku, zapadne sile su izvršile pritisal na moldavskog predsednika Vladimira Voronjina i on je odbio da potpiše već parafiran sporazum. SAD i EU nije bilo po volji, pre svega, što bi po ugovoru na teritoriji Pridnjestrovlja ostala ruska vojska. Rezultat — Pridnjestrovlje je, kao i pre, nezavisno, ruska vojska, kao i pre, čuva najveće skladište municije u Evropi u Kolbasanu i nalazi se u bazi u Benderu.
Pridnjestrovlje je postala prava država, siromašna, ali je ipak uspela da se održi četvrt veka u neprijateljskom okruženju. Ona nema svoj aerodrom, osim vojnog u Tiraspolju, kojem Moldavija i Ukrajina ne daju dozvole za korišćenje za međunarodni saobraćaj. Hipotetički, u svakom trenutku zvanični Kišinjev može da uhapsi pridnjestrovske zvaničnike bilo kojeg ranga — do predsednika. Međutim, u Moldaviji znaju da bi to momentalno izazvalo reakciju Rusije, a onda… Ko zna. Pridnjestrovlje ima objektivno jaču vojsku od Moldavije, ali iza njegovih leđa je Ukrajina, koja Tirispolj smatra „ruskim okupatorima“ i na granici, u blizini Odese, rasporedila je PVO sistem S-300.
Rusija pruža republici ekonomsku pomoć koja se, prema ocenama eksperata, može uporediti sa BDP-om Pridnjestrovlja i iznosi oko milijardu dolara. Za stanovnike ove mlade nepriznate republike nema sumnje u kojem pravcu Pridnjestrovlje treba da ide. Njihova nada u budućnost je vezana za Rusiju, koja ovde ima mirotvorce još od 1992. godine.
„Za PMR su naša braća, očevi, dali svoje glave. Stotine neposrednih učesnika borbenih akcija za zaštitu Republike danas leži u grobovima, mnogi su ranjeni. Mi ih se dobro sećamo. Istrajali smo zahvaljujući Rusiji, koja se nalazi na čelu mirovne misije u ime Pridnjestrovlja. Želim sa velikim uverenjem da kažem — sve dok ovde na ovoj zemlji stoji ruski vojnik, a on će ovde uvek stajati, mira će u ovoj zemlji biti“, rekao je poslanik Vrhovnog saveta, kopredsednik OKK iz Pridnjestrovlja Oleg Beljakov.
Predsednik Pridnjestrovlja Jevgenij Ševčuk je 9. septembra potpisao ukaz o pripremi za prisajedinjenje Rusiji. U okviru prve tačke ukaza, koji se sastoji od 8 tačaka, navodi se potreba za usaglašavanjem sistem Republike sa ruskim zakonodavstvom. S tim u vezi, u Pridnjestrovlju će se u naredne dve nedelje formirati specijalna komisija koja do 1. novembra treba da predstavi predsedniku nepriznate republike plan akcija za unifikaciju zakonodavstva.
Pola miliona Pridnjestrovaca, od kojih je 200.000 državljana Rusije, pre deset godina je izabralo Rusiju. Oni čekaju.
„Verujem da taj izbor koji smo napravili niko neće uspeti da poništi, jer to je naša budućnost. To je put u Rusiju, to je put kući“, izjavio je parlamentarac Oleg Horžan na današnjoj proslavi u prestonici Pridnjestrovlja.