Pored preokreta u spoljnoj politici koje je najavio Duterte, pojavile su se informacije da bi ova azijska država, inače jedan od ključnih američkih saveznika na Pacifiku, mogla da počne da kupuje oružje od Kine i Rusije, koje nude daleko povoljnije cene od Pentagona. To bi dodatno moglo da naruši odnose Manile i Vašingtona, imajući u vidu da još od 1950. godine čak 75% filipinskog uvoza oružja dolazi iz SAD, prema podacima Stokholmskog instituta za istraživanje mira.
Duterte kaže da su se Rusija i Kina saglasile da Filipinima daju povoljne uslove kredita koji treba da bude vraćen najkasnije 2025. godine.
I pored brojnih spekulacija šef države je rekao da se ne radi o nabavci najnovijih borbenih aviona već o poboljšnju borbe protiv pobune i terorizma u zemlji.
„Te avione ne planiramo da koristimo u ratne svrhe“, naglasio je predsednik Filipina.
Duterte kaže da je u Rusiju i Kinu poslao svoje predstavnike oružanih snaga.
Glavni snabdevač oružja Filipina godinama unazad bile su Sjedinjene Američke Države. Međutim, u poslednjih nekoliko godina, Manila je značajne količine oružja počela da kupuje i od Južne Koreje i Japana.
Amerika gubi saveznika na Pacifiku
Filipini će voditi sopstvenu spoljnu politiku, nezavisnu od američkih interesa u regionu, najavio je Duterte, i istakao da će u duhu izbegavanja konflikta sa Kinom obustaviti zajedničke patrole sa mornaricom SAD u spornim vodama Južnokineskog mora.
— Ne želimo sukobe sa ostalim državama u regionu. A patrole sa SAD izazivaju mnogo nevolja. Ne želim da moja zemlja bude uvučena u nekakav sukob i neprijateljsku atmosferu — rekao je Duterte.
Filipinski predsednik, koji je zbog gvozdenog stava prema dilerima droge dobio nadimak "Panišer" (onaj koji kažnjava), po akcionom junaku iz stripa, izazvao je negodovanje u Vašingtonu nakon što je najavio da "vojska SAD mora da ide s Filipina".
— Američke specijalne snage…oni moraju da idu. Moraju da se sklone sa juga naše zemlje. Nemojte me shvatite pogrešno, ne želim svađu s Amerikancima, samo..moraju da idu. Njihovo prisustvo donosi mnogo tenzija — rekao je Duterte.
Vojska SAD je na savezničke Filipine stigla još 2002, kako bi pomogla pređašnjoj vladi da se izbori sa napadima Al Kaide. Trupe su se povukle 2015. godine, ali su za sobom ostavile veliki broj "savetnika", koji predstavljaju američku vladu i poprilčno utiču na stanje u regionu.
Izaslanici američke vojske, generali, vojni instruktori i pomenuti savetodavci prisutni su u pet baza na Filipinima, što je bilo u redu dok je na vlasti bila prethodna vlada. Međutim, dolaskom Dutertea promenilo se mnogo toga. Bivši gerilac je pokazao da ne preza ni od čega kada je javno otvorio "lov na dilere droge", pozvavši građane da ih ubijaju na ulici, ne obazirući se na kritike iz UN i organizacija za ljudska prava.