Ako primirje u Siriji, koje je stupilo na snagu juče, bude trajalo sedam dana i UN uspe da dostavi humanitarnu pomoć u Alep, Moskva i Vašington će stvoriti koordinacioni centar za izvođenje zajedničkih avio-udara na teroriste, navodi autor članka.
Kako naglašava list, strategija za realizaciju zajedničke rusko-američke kampanje za borbu protiv DAEŠ-a postao je neočekivan aspekt sporazuma o Siriji. Plan predviđa da umerena opozicija treba da se odvoji od Nusra fronta, čije pozicije će i dalje biti bombardovane. Ipak, takvih grupa je suviše malo i ako oni pokušaju da krenu na bivše saveznike, dok stigne pomoć, mogu biti već uništeni, piše list.
Osim toga, u zajedničkoj rusko-američkoj kampanji postoji „zagonetni“ element. Vazdušni udari obeju zemalja protiv terorista bili su dovoljno efikasni, ali za uništavanje identifikovanih meta potrebne su kopnene snage. Pitanje je ko će dati tu vojsku, zaključuje autor članka.
U petak su šef ruske diplomatije Sergej Lavrov i državni sekretar SAD Džon Keri imali sastanak tokom kojeg je bio donet plan o Siriji, koji uključuje, između ostalog, pauzu u borbenim akcijama, odvajanje sirijske opozicije od terorista i nastavak borbe protiv militanata.