Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan rekao je u ponedeljak da je predložio američkom predsedniku Baraku Obami i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da stvore „zonu zabrane letenja“ na severu Sirije.
Erdogan je pozvao na formiranje bezbednosne zone u regionu koja bi pomogla da se zaustavi priliv migranata koji iz arapskih zemalja dolaze u Evropu.
Ovo nije prvi put da je Ankara pozvala na stvaranje zone zabrane letenja iznad Sirije. Gotovo godinu dana turska vlada je neprestano pozivala na ove mere, ali je sve predloge odbila međunarodna zajednica.
„Državljani Sirije u našoj zemlji i oni koji bi želeli da emigriraju iz Sirije, sada bi mogli da dobiju mogućnost da mirno žive na svojoj zemlji i u svojim kućama… Ovde bi mogla da se stvori zona zabrane letenja i to je bio moj predlog Obami i Putinu. To bi moglo da se postigne uz koalicione snage. Ulažemo napore za preduzimanje ovog koraka“, rekao je Erdogan na konferenciji za štampu, a prenela agencija Rojters.
Međutim, Vašington je ponovo umanjio potrebu za ovom merom u Siriji.
„Mi ne mislimo da bi zona zabrane letenja rešila osnovna pitanja na zemlji, jer se tamo još uvek vode borbe. Zona zabrane letenja bi morala da bude rezervisana samo za određenu oblast, a problemi i nasilje postoje širom zemlje“, rekao je savetnik američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Ben Rouds.
Turski predlog za stvaranje zone zabrane letenja u Siriji SAD tek treba pozitivno da prime, navodi se u članku lista „Hurijet dejli njuz“.
Pravi razlog za to je što se Kurdi, koji su američki saveznici u regionu, protive uvođenju zone zabrane letenja u Siriji, navodi se u članku.
„Iz razloga što ne može ovo otvoreno da kaže, Vašington se opredeljuje za druga opravdanja. SAD ne žele da prekinu ili oslabe kurdski front (Radnička partija Kurdistana, Partija demokratske unije, Narodne bezbednosne jedinice). One i dalje gledaju na Narodne bezbednosne jedinice kao na ’kopnene snage SAD‘ u Siriji. One znaju da bi takva zona zabrane letenja ili bezbednosna zona blokirala mete Kurda u severnoj Siriji“, piše „Hurijet“.
Štaviše, Moskva, drugi veliki igrač u regionu, takođe se protivi zoni zabrane letenja u severnoj Siriji.
Stvaranje zone zabrane letenja u Siriji imalo bi ozbiljne posledice, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova na konferenciji za medije krajem avgusta.
„U svetskoj praksi postojalo je iskustvo stvaranja zone zabrane letenja u Libiji, svi se sećamo kako se to završilo. Sećamo se ko je to inicirao, štaviše, njih je ispitao i odobrio Savet bezbednosti UN. Ali način na koji je to bilo primenjeno u praksi… Verujem da je teško govoriti o zonama posle toga, o jednostranim akcijama za njihovo osnivanje, jer se sećamo kako se nedavno iskustvo završilo“, rekla je ona.
Zaharova je naglasila da ovakve mere mogu da se preduzmu samo u saradnji sa sirijskom Vladom i u skladu sa međunarodnim zakonima.
„Stvaranje demilitarizovane zone i zone zabrane letenja bilo bi narušavanje suvereniteta Sirije“, izjavio je penzionisani sirijski brigadni general Ali Maksud za ruski list „Izvestija“.
Teritorijalni integritet Sirije trebalo bi da se poštuje. Ukoliko se stvore određene zone sa specijalnim oblikom upravljanja, to bi produbilo problem terorizma, izjavio je poslanik Državne dume Anvar Mahmutov za isti list.
„Sirijske snage morale bi da napuste ove oblasti i u njima bi se ponovo pojavili teroristi. Alep bi se pretvorio u epicentar terorizma. Što se tiče zone zabrane letenja, rizikuje se ponavljanje libijskog scenarija u Siriji“, dodao je Mahmutov.