U prvoj polovini ove godine, prijavljena su 163 slučaja u vezi sa trgovinom ljudima, u odnosu na 195 slučajeva iz cele prošle godine, navodi Švedsko odeljenje za migraciju.
Od 163 prijavljena slučaja, polovina ih se odnosi na „seksualno ropstvo“. Više od 20 drugih slučajeva uključivalo je prinudni rad raznih vrsta, dok su u deset slučajeva ljudi naterani da prose. U 53 od 163 slučaja žrtve su bila deca, dok su u većini ostalih slučajeva žrtve bile žene.
„Sve ukazuje na nagli porast trgovine ljudima u ovoj godini, a to je trend kojem smo svedoci unazad nekoliko godina“, rekla je Kasja Tornkvist Nec, koordinatorka Švedskog odeljenja za migraciju zadužena za borbu protiv trgovine ljudima.
Statistika, takođe, pokazuje da je taj trend u porastu. Godine 2012. prijavljeno je 49 slučajeva, naspram 121 slučaja u 2013. i 195 slučajeva u 2015. godini.
Istovremeno, policija je otkrila mnogo slučajeva u kojima muškarci iz Švedske prisiljavaju svoje supruge, devojke i partnerke na prostituciju. Taj fenomen se posmatra izvan područja trgovine seksualnim uslugama i često se smatra dodatkom na „porodični budžet“, navodi policija.
Trenutno, 45-godišnjak iz okruga Vasternorland očekuje suđenje jer je podvodio svoju 25-godišnju partnerku najmanje dvadesetčetvorici muškaraca. Tokom istrage, žena je izjavila da je bila primorana da prodaje svoje telo, jer je dugovala novac svom partneru-podvodaču. Policija veruje da je broj njenih „mušterija“ znatno veći od 24.
Prethodno, Nacionalna služba za operacije švedske policije, koja prima izveštaje o prostituciji i trgovini ljudima iz svih regiona, navela je da su i žrtve i počinioci zločina sva manje povezani sa sve raširenijim siromaštvom i marginalizacijom i da se odnedavno pojavljuje jedan broj slučajeva u kojima siromaštvo nije ključni faktor.
„Umesto toga, osobe koje pružaju seksualne usluge žele da žive luksuznije, otplaćuju kredite ili im treba novac da plate drogu. To smo viđali i ranije, ali je broj takvih slučajeva porastao u poslednje dve godine“, rekla je Kasja Volberg, iz Nacionalne službe za operacije, švedskim novinama „Svenska dagbladet“.
Još jedna značajna razlika u odnosu na prethodnu „kriminalnu rutinu“ je da su seksualne robinje koje su prodate duže boravile u Švedskoj, a mnoge od njih su i odrasle u toj zemlji.
U jesen prošle godine šef nacionalne policije Dan Eliason izdao je direktivu da se pojačaju napori u borbi protiv trgovine ljudima, međutim, kritičari tvrde da se malo toga desilo od tada. Napredak je spor, između ostalog i zato što je u toku reorganizacija švedske policije.