Lavrov je rekao da su u slučaju Ukrajine SAD, da bi ojačale svoj uticaj u Evropi, „smislile rusku pretnju“. Istovremeno je Zapad aktivno podržao puč u Kijevu, tokom kojeg je svrgnut predsednik Viktor Janukovič.
„Očigledni su dvostruki standardi. Nijedan od naših zapadnih partnera nije mislio da kaže za Ukrajinu ono što se sada govori o pokušaju državnog udara u Turskoj — da su državni udari neprihvatljivi“, rekao je ministar u intervjuu za Savet za spoljnu i odbrambenu politiku Rusije.
Obaveze nisu za Zapad
Ruski ministar takođe je podsetio da u slučaju Turske, u kojoj je pokušaj puča naišao na oštre osude, Zapad nije imao nikakve obaveze prema Ankari.
Istovremeno su u situaciji u Ukrajini Francuska, Nemačka i Poljska garantovale podršku sporazumu između Janukoviča i opozicije. Odgovarajući dokument potpisan je 20. februara 2014. godine.
„Sledećeg jutra sve to je propalo, one su oprali ruke uz reči ’tako se desilo, žao nam je‘. Kada smo pokušali da ih postidimo rekavši da su one garantovale i zaključeni dogovor, one su se povukle i sakrile“, istakao je Lavrov i dodao da su i SAD „sramno ćutale“.
„EU je imala obavezu, postojali su potpisi. To je dvoličnost“, zaključio je šef ruske diplomatije.
Interesi Zapada u Ukrajini
Sergej Lavrov je uveren da su zapadne zemlje zainteresovane za promenu vlasti u Ukrajini.
„One kažu da ga nisu pripremale, da se narod jednostavno pobunio, ali mi znamo da to nije baš tako“, rekao je on.
Ministar smatra da postoje dokumenti koji svedoče o tome da je NATO zahtevao od Janukoviča da ne koristi vojsku protiv demonstranata. Istovremeno je Zapad podržao operaciju u Donbasu koju su nove vlasti započele odmah nakon državnog udara.
„Ovde nema ni potrebe da se objašnjava kako se to zove“, dodao je Lavrov.
Rusiji je „sam Bog rekao“ da koristi mogućnosti Azije
Rusiji je „sam Bog rekao“ da maksimalno iskoristi mogućnosti koje pruža Azijsko-pacifički region, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije u intervjuu za Savet za spoljnu i odbrambenu politiku koji je posvećen otvaranju Istočnog ekonomskog foruma u Vladivostoku.
„Mi smo evroazijska sila, veliki deo naše teritorije je u Aziji, a taj deo je najmanje osvojen i razvijen u poređenju sa evropskim“, rekao je Lavrov.
„To se desilo istorijski, ne zato što smo potcenili Aziju, već zato što je u periodu kada su formirane sadašnje glavne strukturne komponente naše privrede cela aktivnost, ekonomska, tehnološka i inovaciona, sve bilo koncentrisano u Evropi i SAD“.
Lavrov je dodao da Azijsko-pacifički region čini 60 odsto svetskog BDP-a i oko polovine svetske trgovine. „Sada kada otvaramo nove ekonomske prilike na Istoku, što se podudarilo sa usvajanjem osnovnih odluka o ubrzanom razvoju Istočnog Sibira i Dalekog istoka, kako se kaže ’sam Bog je rekao‘ da se maksimalno iskoriste mogućnost koje pruža Azija“, dodao je ministar.
Lavrov: NATO se pretvorio u ideološku organizaciju
NATO se pretvorio u ideološku organizaciju, u kojoj njegove članice pokušavaju da jedne pred drugom pokazuju svoje sposobnosti i pokušavaju da traže antiruske argumente, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov u intervjuu za Savet za spoljnu i odbrambenu politiku Rusije.
Ministar je podsetio da su kolege iz NATO-a izjavljivale da Savet Rusija—NATO treba da radi „u svim vremenskim uslovima“, a pogotovo tokom „oluje“.
„Počela je oluja“ u Ukrajini, a oni su zatvorili Savet Rusija—NATO. Sada pokušavaju da ga obnove. U junu je održan sastanak na kome su naši vojni zvaničnici, zajedno sa našim predstavnikom u NATO-u, uneli čitav niz predloga za jačanje poverenja. Kao prvo, podržali smo inicijativu predsednika Finske Saulija Ninistea o razvoju mehanizma za bezbednost letova vojne avijacije Rusije i NATO-a“, rekao je ministar.
Kao drugo, Rusija je uvela čitav niz zajedničkih aktivnosti, uključujući i analizu vojne situacije u Evropi, ne samo kao izbegavanje incidenata, već i razmatranje situacije i definisanje načina obezbeđivanja interesa svake države, istakao je Lavrov.
On je podsetio da je Rusija pozvala kolege iz NATO-a na vojne vežbe koje će se, između ostalog, održavati na Kavkazu, kao i na Međunarodni forum „Armija 2016“ i na Vojne igre.
„Severnoatlantski pakt nije predložio nijednu ideju. Stekao se utisak da se Savet Rusija—NATO održava samo da bismo se još jednom dotakli ukrajinskog problema. To znači da se Severnoatlantski pakt pretvorio u neku vrstu ideološke organizacije u kojoj članice pokušavaju da jedne pred drugima pokazuju svoje sposobnosti i pokušavaju da traže antiruske argumente“, naglasio je Lavrov.
U tom smislu, on je pozvao predstavnike NATO-a da se vrate na stav koji podrazumeva poštovanje.
„Naravno, ne bave se svi time. Tamo postoje i ljudi koji shvataju da je to put koji ne vodi nikuda i da se treba vratiti u normalu, odnose uzajamnog poštovanja, jer pretvaranje da sav ostali svet mora da prihvati samo tvoju logiku predstavlja kolonijalno razmišljanje. Takvo razmišljanje je, nažalost, evidentno kod nekih političara, pre svega u zemljama koje ne mogu da se pomire sa činjenicom da se imperija raspala. Treba biti skromniji i objektivno pristupati onome šta predstavljaš u savremenom svetu“, zaključio je Lavrov.