On je u pismu pozvao na povratak konstruktivnom bilateralnom angažovanju.
Kako navodi Kocijančičeva, Junker je u pismu naglasio da su dobri susedski odnosi i regionalna saradnja, kao i pomirenje, fundamentalni principi koje moraju da poštuju sve zemlje kandidati za članstvo u EU i potencijalni kandidati, ali isto tako i sve države-članice Unije u regionu.
Ti principi su obaveza za čitav region, naglasio je Junker.
EU očekuje da sve relevantne države nastave da poštuju te obaveze.
Kako je naglasio Junker, EK je u okviru svojih nadležnosti uvek bila snažno posvećena obezbeđivanju poštovanja prema žrtvama i sećanju na počinjene ratne zločine u Evropi.
Zakonodavstvo EU smatra krivičnim delima zločine iz mržnje na nacionalnoj osnovi i/ili javno podsticanje na nasilje ili mržnju (uključujući javno odobravanje, negiranje ili grubo trivijalizovanje zločina genocida, zločina protiv čovečnosti ili ratnih zločina).
Prema zakonodavstvu EU, države-članice EU su dužne da osiguraju da ti zločini budu kažnjivi, dok se od zemalja koje teže članstvu očekuje da se ponašaju u skladu sa tim zakonom.
Kako je istakao predsednik EK, dug put ka pomirenju između naroda zahteva zajedničke i iskrene napore svih strana i na svim nivoima kako bi se priznali i zajedno prevazišli činovi nepravde iz prošlosti bez predrasuda, pripremajući tako teren za zajedničku budućnost zasnovanu na saradnji.
Sva otvorena pitanja moraju se rešavati kroz konstruktivan bilateralni dijalog i uz međusobno poštovanje. U interesu je celog regiona da se vrati takvom duhu i diskursu.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić početkom meseca uputio je pismo predsedniku Evropske komisije Žanu Klodu Junkeru, visokoj predstavnici Federiki Mogerini, komesaru Johanesu Hanu i predsedniku Evropskog parlamenta Martinu Šulcu, u kojem je ukazao na situaciju u regionu i na neophodnost očuvanja mira i političke stabilnosti, kao i na „ogoljenu antisrpsku politiku“ koja se vodi, pre svega, u Hrvatskoj.