„Predstavnici EU govore filozofski, kao da se nalaze na Tibetu. Govore da eskalacija retorike nije dobra u regionu. U Hrvatskoj i kod bošnjačkih političara postala je normalna antisrpska kampanja“, rekao je Dačić na Radio-televiziji Srbije.
Šef srpske diplomatije je upitao šta je Srbija loše uradila i zatražio od EU da progovori, a ne da koristi formulaciju da je „zabrinuta zbog teške retorike sa svih strana“.
Dačić kaže da teško koja zemlja može da oćuti ono što se dešavalo u proteklih nekoliko meseci.
„Ne postoji država koja ne bi reagovala na napad premijera van teritorije svoje zemlje. Zamislite napad na Merkelovu, Putina ili Bajdena kada su bili kod nas u poseti“, rekao je Dačić, koji je i prvi potpredsednik Vlade i lider SPS.
On je dodao da je naša zemlja reagovala na rehabilitaciju kardinala Alojzija Stepinca, ukidanje presude Branimiry Glavašu, na poklike „Za dom — spremni“, koji vode rehabilitaciji ustaštva, i na podizanje spomenika atentatoru Miri Barišiću.
„Hrvatska kritikuje naš Zakon o ratnim zločinima, a pogledajte član 16 njihovog Krivičnog zakona — da mogu da gone sve, iz celog sveta“, naglašava Dačić.
On dodaje da su zapadne diplomate pozdravile odluku Vlade Srbije da Srbija ne reaguje, ali, kako kaže, to nije dovoljno.
„Nisu hrvatski i bošnjački zvaničnici pisali literarne radove na slobodnu temu, pa da se priča o retorici. Ovde je reč o konkretnim postupcima i država je dužna da reaguje“, rekao je Dačić.
Dodaje da je Srbiji stalo do mira i da će ona učiniti sve, ali da Evropa mora da reaguje jer je u pitanju jedna njena članica.
Šef diplomatije je istakao da je Srbiji stalo do mira i stabilnosti u regionu, ali je i izrazio zabrinutost što postupci drugih strana u regionu ugrožavaju mir i stabilnost jer se vodi kontinuirana antisrpska kampanja.
„Mi ćemo da zaćutimo i ja ću da zaćutim. Ali će se nastaviti i dok mi ćutimo“, rekao je Dačić.
Govoreći o zahtevu kosovske strane da se prorede sednice Saveta bezbednosti, Dačić kaže da kosovske vlasti pokušavaju da oteraju Unmik i uz pomoć zapadnih zemalja prorede sednice, ali da Srbija traži da Unmik ostane na Kosovu.
„Kao što neko započinje rat, neko treba da započne mir. Mi smo započeli mir. Mi smo pružili ruku, ućutali i oćutaćemo dalje“, rekao je Dačić.