Kako objašnjava list, Angela Merkel se za 11 godina vladavine nalazila u epicentru mnogih problema, počev od dužničke krize, pa sve do rata na Bliskom istoku, međutim, uprkos svim nedaćama uvek je mogla da računa na lojalnost svojih partijskih kolega.
„Vlast Merkelove bila je do te mere nedodirljiva, najvećim delom jer nije morala da se brine za unutarstranačke probleme“, navodi autor članka.
Međutim, situacija se promenila godinu dana nakon što se razbuktala migrantska kriza, a liberalna pozicija Merkelove prema migrantima rezultirala je pojavom političkog protivnika unutar partije.
„Upoznajte Jensa Špana — parlamentarca i zamenika ministra finansija, a prema predviđanjima mnogih i budućeg kancelara Nemačke“, navodi „Gardijan“.
Špan se zalaže za delimičnu zabranu nošenja burki i smatra da Nemačka nije zemlja za one koji primoravaju svoje žene da prekrivaju svoje lice.
„Mi moramo dati jasan signal šta je prihvatljivo, a šta nije“, naveo je svojevremeno Špan.
On smatra da su građani Nemačke spremni da pomognu migrantima, međutim, kako kaže, ta pomoć bi trebalo da bude pametno organizovana.
Budući da je homoseksualne orijentacije i star 36 godina, Špan možda i ne deluje kao da je pravi kandidat za mesto kancelara, međutim, on tako ne misli, već tvrdi da se Nemačka za poslednjih 10 godina drastično promenila, te da je postala daleko otvorenija zemlja.
Istovremeno, Špan ne krivi Merkelovu zbog njene migrantske politike tvrdeći da je otvaranje granica dobra stvar, iako smatra da je to trebalo daleko ranije učiniti, kao i da je bilo potrebno započeti njihovu integraciju u društvo, što je dugotrajan i komplikovan proces.