Srbi su diskriminisani i otpušteni iz Euleksa jer, kako tvrdi Rajterova, iako znaju srpski i engleski jezik, ne razumeju ili ne govore tečno albanski.
Nakon što su saznali za tu odluku, zaposleni koji su njome pogođeni podneli su predstavku šefu misije Euleksa i relevantnim predstavništvima, iznoseći veoma snažne argumente protiv te odluke i ukazujući na posledice koje će ona prouzrokovati, navodi se u saopštenju.
Rajterova je rekla da su od šefa misije Euleksa tražili da preispita tu odluku, ali je on samo „potvrdio diskriminaciju“.
Ističe se i da kada su tražili od šefa misije Euleksa da spor bude rešen arbitražom, kao što je predviđeno njihovim ugovorima, on je odgovorio da odluke i radnje te misije ne mogu da osporavaju njeni zaposleni.
„Šef misije Euleksa uskratio im je njihovo ugovorno pravo na arbitražu na taj način tvrdeći da su on i misija Euleksa iznad (arbitražne komisije), kao i da ne podležu zakonima i kosovskom ustavu“, navodi se u saopštenju.
Rajterova kaže i da su podnosioci predstavke pokrenuli postupak pred kosovskim ustavnim sudom, tražeći privremene mere i odluku da Euleks učestvuje u postupcima pred nezavisnim i nepristrasnim sudom ili da mu se oduzme imunitet i da se suoči sa podnosiocima predstavke pred kosovskim sudovima.
Podnosioci predstavke su doveli u pitanje prava sudija u ustavnom sudu, koje zapošljava Euleks, kao i viših pravnih savetnika, koje takođe zapošljava ta misija, da savetuju ostale sudije ustavnog suda po pitanju učestvovanja u proceni ovog slučaja zbog jasnog sukoba interesa, koji nastaje zbog toga što je tuženi, Euleks, pravno lice koje zapošljava i isplaćuje im platu.
Rajterova je ocenila da je odbijanje misije Euleksa da se suoči sa nezavisnim i nepristrasnim sudom „kukavičko i, neki bi rekli, odražava njeno znanje o nezakonitosti onoga što je uradila“.
U saopštenju se ocenjuje da ta misija, koja predstavlja EU, „na taj način gazi ljudska prava“.