Rasprava o mogućnosti stvaranja zajedničke evropske armije razvila se uoči sastanka šefova vlada Višegradske četvorke (Poljske, Češke, Slovačke i Mađarske) sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, koji je održan 26. avgusta u Varšavi.
Na sastanku su šefovi vlada razgovarali o budućnosti EU i mogućim merama za jačanje bezbednosti zemalja-članica. Sobotka i Orban pozvali su kolege na stvaranje zajedničkih evropskih oružanih snaga.
„Moramo se pridržavati stroge budžetske politike zasnovane na ekonomskom rastu. Takođe, treba dati najveći prioritet pitanjima bezbednosti. Zato je potrebno da se započne sa stvaranjem zajedničke evropske vojske“, rekao je Orban, a preneo je „Radio Poljska“.
Ideju o stvaranju oružanih snaga EU podržao je i češki premijer koji ju je povezao sa potrebom zaštite Šengenske zone i saradnjom u oblasti borbe protiv terorizma.
„Jačanje zaštite granica Šengena nije samo pitanje povećanja nivoa saradnje u borbi protiv terorizma, već mislimo da treba da pokrenemo raspravu o mogućem stvaranju zajedničke evropske vojske“, navodi reči Sobotke češki list „Parlamenti listi“.
Sobotka je rekao da bi proces stvaranja jedinstvenih snaga mogao da bude komplikovan i težak. Međutim, on smatra da takva saradnja evropskih zemalja mora biti u interesu zajedničke bezbednosti.
„Taj proces neće biti lak, ali ja sam uveren da je Evropi potrebna bliža saradnja u oblasti odbrambene politike i politike bezbednosti, posebno kada je u pitanju osiguravanje bezbednosti spoljnih granica Šengenske zone“, izjavio je češki premijer.
U proleće 2015. godine predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker je rekao da smatra da je neophodno stvaranje vojske EU. On je tada rekao da će to primorati Rusiju da shvati da je Evropa spremna da brani svoje vrednosti.