„Smatram da su rezultati ženevskih pregovora šefova Ministarstava spoljnih poslova Rusije i SAD, uzimajući u obzir sve okolnosti, prilično uspešni. Problemi do početka pregovora bili su očigledni: postojeće nesuglasice između Rusije i SAD u proceni postojećih grupacija u Siriji“, rekao je senator.
„Uspeh u Ženevi je tek prvi korak koji treba da se razvije i pretvori u konkretne dogovore i rezultate, a to, ipak, ne zavisi samo od volje toliko jakih igrača kao što su Rusija i SAD. Međutim, sama činjenica da one rade na postizanju rezultata, mnogo govori, između ostalog, i o ogromnom potencijalu naših bilateralnih odnosa“, smatra Kosačov.
„Nesuglasice i dalje postoje, ali su vidni pomaci. Glavni cilj — da se sazove direktna i inkluzivna runda pregovora sirijskih vlasti i celog spektra opozicije — i dalje je u centru zajedničke pažnje i strane mu se približavaju malim koracima“, naglasio je on.
„SAD su Rusima dale informacije o sopstvenoj dislokaciji da bi se izbegla ’prijateljska vatra‘ ruskih vazduhoplovnih snaga. Takvi koraci zaista grade poverenje i pomažu da se spreče neželjeni incidenti“, rekao je poslanik.
On je dodao da će se nastaviti tehnički rad i da je to najvažnije.
„Mislim da ćemo tek čuti o njegovim rezultatima i to ubrzo. Verovatnoća postizanja sporazuma o prekidu vatre i dalje je visoka, jer su za njega zainteresovani mnogi uticajni igrači“, rekao je Kosačov.
Turska operacija u Siriji
Kosačov smatra da je vojna operacija Turske u Siriji „Štit Eufrata“ doprinela komplikovanju situacije u tom regionu.
„Mi smo izrazili zabrinutost zbog toga, međutim, kontakti s turskom stranom se aktivno razvijaju. Razvoj tih kontakata, i određeno približavanje Ankare i Teherana mogu da budu jedan od razloga povećane aktivnosti Vašingtona u Ženevi“, smatra on.
SAD očigledno gube inicijativu u sirijskim poslovima i zato su rezultati u ženevskim razgovorima objektivno potrebni Beloj kući.
„To je jedan od razloga zbog kojeg se može smatrati da je njihov interes za uspehom u Ženevi dovoljno iskren. Drugi razlog je vreme. Obaminoj administraciji i samom Keriju ostalo je još malo vremena na čelu spoljne politike SAD“, podsetio je on.
Kosačov smatra da se pregovori sa Rusijom, uzimajući u obzir spremnost za kompromis i konstruktivnost, sreću sa značajnim otporom unutar SAD. Uspeh u Siriji mogao bi da postane važan faktor u korist odlazećeg Obaminog tima, kao što je ranije bio istorijski sporazum o Iranu, smatra Kosačov.