Rusija je prvi put od Sjedinjenih Američkih Država dobila spisak organizacija koje su se priključile primirju u Siriji posredstvom američke koalicije, rekao je Lavrov nakon sastanka.
Lavrov je istakao da su dve zemlje uspele da načine nekoliko važnih koraka unapred kada je reč o rešavanju sirijske krize, kao i da je ostalo svega nekoliko pitanja koja treba konkretizovati kada je o Siriji reč.
Dvojica diplomata su istakla da su se dogovorila o konkretnim pravcima rada s predstavnicima sirijske vlade i opozicije u pregovorima o političkom rešavanju sukoba.
Lavrov je naglasio da bez istinskog razlikovanja terorista od opozicije ne vidi mogućnost da se obezbedi stabilan prekid vatre u Siriji.
Američki državni sekretar je naglasio da je smanjenje nivoa nasilja u Siriji osnovni preduslov za razvijanje saradnje Rusije i SAD u toj zemlji, dok je Lavrov istakao da je svakodnevni dijalog dveju zemalja ključ za rešavanje svih problema u Siriji.
Dvojica diplomata su istakla da je jedna od centralnih sirijskih tema bio grad Alep i način dostavljanja humanitarne pomoći civilima u tom gradu.
„Razgovarali smo danas o stvarima koje će nam omogućiti da se pronađu tehnička rešenja za principijelne dogovore postignute u Moskvi — o neophodnosti da se postigne stabilan prekid vatre, pošto se narušavanja nastavljaju sa svih strana, o neophodnosti da se, najzad, napravi razlika između opozicije koja se priključila prekidu vatre od Nusra fronta, DAEŠ-a i drugih terorista“, istakao je šef ruske diplomatije i dodao da je informisao američkog kolegu o tome ko ulazi u strukturu Nusra fronta.
Sergej Lavrov je, takođe, naveo da je specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija za Siriju Stafan de Mistura, koji se pridružio ruskom i američkom diplomati tokom sastanka, izneo niz konkretnih ideja i planova za obnavljanje međusirijskog pregovaračkog procesa.
Saradnja sa SAD radi unapređenja „normandijskog formata“
Keri je napomenuo da je pored sirijske krize bilo reči i o drugim pitanjima, uključujući situaciju u Ukrajini.
Govoreći o Ukrajini, Lavrov je istakao da kanal veze sa SAD može da doprinese radu „normandijskog formata“ za rešavanje krize na jugoistoku te zemlje.
Prema njegovoj oceni, fundamentalni interesi i Rusije i SAD jesu da dve zemlje normalizuju svoje odnose. Ruski šef diplomatije je rekao da se nada da će i razgovor u Ženevi doprineti ispunjenju tog cilja.
Kako je ranije saopšteno, centralna tema razgovora bila je problematika rešavanja sirijske krize, uključujući mogućnost koordinisanja dejstava Rusije i SAD u borbi protiv terorističkih organizacija u Siriji.