Srbija u finalu, nek se spremi Amerika

© AFP 2023 / Andrej IsakovićSrbija protiv Australije
Srbija protiv Australije - Sputnik Srbija
Košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se rano jutros u finale Olimpijskog turnira u Rio de Žaneiru pošto je pobedila reprezentaciju Australije rezultatom 87:61.
Srbija, Hrvatska - Sputnik Srbija
Srbija pobedila Hrvatsku, po tradiciji!

Strepeli su pojedini navijači Srbije prethodnih dana iščekujući utakmicu sa Australijom u polufinalu Olimpijskih igara. Košarkaši i stručni štab očigledno nisu!

Jedina ekipa koja nas je u dosadašnjem toku Olimpijskih igara pobedila sa znatnijom razlikom (95:80) ništa nije mogla da uradi i spreči poraz.

Da je taktika pred utakmicu bila odlično spremljena pokazao je furiozan početak Srbije i u napadu i u odbrani. Utakmica praktično nije ni bila počela, a na semaforu je već pisalo 8:0 za Srbiju.

​Kapiten Miloš Teodosić predvodio je napad šutevima sa distance, a u odbrani cela ekipa je bila neprelazna, o čemu svedoči i podataka da je ekipa Australije u prvom poluvremenu postigla svega 14 poena. Na odmor se otišlo sa 21 poenom razlike za Srbiju (35:14).

Pokušala je Australija da ubrza igru u drugom poluvremenu, ali Srbija je imala odgovor. Dugim napadima naši igrači su trošili vreme, a još bitnije, veliki deo tih napada završavao se akcijama iz udžbenika ili individualnim potezima, naravno sa odličnom realizacijom.

​Stefan Marković i Milan Mačvan drugu utakmicu zaredom u potpunosti su opravdali ukazano poverenje selektora Aleksandra Đorđevića. Čvrstom igrom u odbrani, na šta su nas odavno obojica navikli, ali i efikasnom igrom u napadu, pokazali su zašto su se našli na spisku 12 putnika u Rio.

​Australijancima nije pomoglo ni to što su u trećoj četvrtini dali sedam poena više nego u celom prvom poluvremenu, Srbija je taj period dobila sa 31:24 (rezultat na kraju treće četvrtine 66:38).

Uz očajan šut Australije za tri poena, na početku četvrte četvrtine bilo je jasno da „kenguri“ ne mogu da se nadaju čudu. Usledili su sjajni potezi, asistencije i koševi reprezentativaca Srbije, a sve je krunisano novim maestralnim zakucavanjem Miroslava Raduljice na asistenciju Teodosića.

​Rutinski su „orlovi“ odigrali poslednju deonicu, nijednom ne dozvolivši Australiji da spusti razliku ispod 20 poena, a u jednom trenutku ona je iznosila i čitavih 30 poena.

Utakmica je na kraju završena rezultatom 87:61, čime su srpski košarkaši zakazali finale i nov duel sa američkim Drim timom, koji je u drugoj utakmici polufinala pobedio Španiju rezultatom 82:76.

​Sedma medalja za Srbiju na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru je tu, samo je pitanje kojeg će ona sjaja biti na kraju. Nadamo se, verujemo, želimo da bude zlatna! Utakmica u grupi sa Amerikancima je pokazala da naši košarkaši to mogu!