„Moguće je. Za sada još nismo razmatrali“, rekao je Gruško odgovarajući na pitanje da li će se naredno zasedanje Saveta održati sledećeg meseca.
„NATO je na odmoru i ja pretpostavljam da bi stvarni rad na pripremi narednog zasedanja Saveta mogao da počne sredinom septembra“, precizirao je Gruško.
On je dodao da je prva reakcija NATO-a na inicijativu o održavanju sastanka pozitivna. „Ono što čujemo od zvaničnika pakta je da su predlozi primljeni pozitivno. To daje nadu da je NATO, konačno, spreman da krene sa praktičnim akcijama“, dodao je on.
Razvoj dijaloga sa NATO-om
Politički dijalog sa NATO-om se postepeno obnavlja, izjavio je Gruško.
„Sada je naša glavna pažnja usmerena na politički dijalog koji se postepeno obnavlja. Prošla su dva sastanka Saveta Rusija-NATO“, rekao je Gruško.
„Osim toga, na poslednjem zasedanju učestvovali su naši vojni zvaničnici koji su izneli čitav niz konkretnih predloga koji bi omogućili da se krene napred u deeskalaciju napetosti, otklanjanju opasnosti nenamernih incidenata vojne prirode. I računamo na to da će u bliskoj budućnosti zemlje NATO-a pojedinačno, kao i zajednički formulisati odgovor na ove predloge. To će biti pokazatelj toga da li je NATO spreman da krene u pravcu normalizacije odnosa sa Rusijom“, istakao je on.
Gruško je dodao da Moskva polazi od pretpostavke da „odluka o prestanku saradnje sa Rusijom, koja je usvojena, zapravo pogoršava kvalitet evropske bezbednosti i ne doprinosi poboljšanju bezbednosti ni Rusije ni zamalja NATO-a“.
„To se, pre svega, odnosi na saradnju u neutralizaciji zajedničkih pretnji i izazova. Imali smo čitav niz projekata koji su bili veoma važni sa stanovišta rešavanje konkretnih zadataka. To je, pre svega, borba protiv terorizma, što je poslednjih nekoliko godina bio glavni deo rada Saveta Rusija—NATO, borba protiv narkotika iz Avganistana, borba protiv pirata“, naveo je Gruško.
„Nismo mi donosili odluku o prekidu saradnje. Nismo upućivali zahteve NATO-u da ovu saradnju treba obnoviti. Na kraju krajeva, to je odluka zemalja-članica NATO-a i one same treba da odluče kako vide ulogu ove organizacije u novom globalnom bezbednosnom okruženju. Mi smo ubeđeni, a to se tiče ne samo NATO-a, da se zajedno možemo izboriti sa opštim pretnjama i izazovima. I ne isključujemo NATO iz našeg shvatanja kako je potrebno delovati na međunarodnoj sceni“, podsetio je stalni predstavnik Rusije u NATO-u Aleksandar Gruško.
Rusija neće nagovarati NATO na saradnju u Avganistanu
Moskva je spremna za obnovu saradnje sa NATO-om o Avganistanu, ali neće nagovarati Brisel, izjavio je Gruško. Ranije je savetnik avganistanskog predsednika za nacionalnu bezbednost Hanif Atmar izjavio da bi Kabul pozdravi obnovu koordinacije NATO-a i Rusije o Avganistanu.
„Mi smo spremni da nastavimo takvu saradnju, ali NATO je doneo odgovarajuću odluku o prekidu saradnje…
Ova pitanja nikada nisu sklanjana sa dnevnog reda, ali mi ih nećemo ubeđivati. To su bile svojevrsne sankcije država-članica NATO-a. Smatramo da je u ovom slučaju NATO sam sebi pucao u nogu. I, naravno, odgovornost za odgovarajuće odluke je pre svega na članicama NATO-a. Ako preispitaju tu odluku, to će biti u našim zajedničkim interesima“, smatra Gruško.
„Još jednom ću naglasiti da nismo mi prekidali konkretnu saradnju. Naravno, Avganistan je zainteresovan za obnovu saradnje Rusije i zemalja-članica NATO-a u ključnim pitanjima. To je, pre svega, borba protiv narkotika“, dodao je Gruško.
Rusija treba da preduzme mere za obezbeđivanje sopstvene bezbednosti
Rusija treba da preduzme mere za obezbeđivanje sopstvene bezbednosti u uslovima kada zemlje-članice NATO-a vode politiku vojnog ograničavanja Moskve, rekao je Gruško.
„Očigledno je i to da u uslovima, kada zemlje NATO-a vode politiku vojnog ograničavanja Rusije, treba da preduzmemo napore u cilju bezbednosti Ruske Federacije“, izjavio je Gruško na vojnim vežbama zajedničkih snaga operativnog reagovaenja Organizacije za kolektivnu bezbednost i saradnju „Saradnja 2016“.
„Oružane snage treba da odgovaraju na savremene pretnje. I same zemlje-članice NATO-a danas se bave razvijanjem ne samo klasične borbe, već i aktivnosti u vezi sa akcijama protiv prodiranja oružanih vojnih i terorističkih formacija“, istakao je Gruško.