Kosovski Srbi reči Džozefa Bajdena shvataju više kao visoku diplomatiju koja se najčešće ne sprovodi u delo. Ovo je za Sputnjik izjavio urednik Radio Gračanice sa Kosova i Metohije Zoran Stanković, komentarišući posetu drugog čoveka Amerike Prištini.
„Onoliko koliko mu veruju Albanci, toliko mu ne veruju Srbi, s obzirom da znamo da su Albanci sa Kosova najzahvalniji upravo njemu za dobijanje nezavisnosti 2008. godine. On već dve decenije podržava albansku želju za nezavisnim Kosovom. Kako Srbi u Prištini gledaju na njega dokaz je i da je manastir Gračanica bio bukvalno prazan, odnosno, nije bilo srpskih stanovnika, kada je njegova supruga Džil došla da obiđe manastir. Moram da kažem da je tome doprinela i velika provera policije na Kosovu, a to je išlo do toga da su pretresali i tašne žena koje su se zatekle u blizini manastira“, kaže Stanković.
Komentrišući izjavu Hašima Tačija, koji je rekao da će i dijalog sa Beogradom uskoro doći na red, iako se samo pre nekoliko dana jedna takva runda razgovora završila neuspešno, Stanković kaže:
„Ovde postoji mišljenje da je albanska politika jako prilagodljiva i da u situaciji kada zatreba ona u trenutku može da se promeni. Ono što je privuklo pažnju jeste da se Tači u jednom trenutku ipak nije složio sa Bajdenom, odnosno, istakao je da smatra da nije fer dogovor o demarkaciji granice sa Crnom Gorom, dok je premijer Kosova Isa Mustafa rekao da ima nadu u briselske razgovore, što znači da postoji neki signal kome će se Tači prilagoditi, pre ili kasnije.
Doduše, ceo razgovor nije ni objavljen, a i pitanje je šta će biti. Može da se desi i da Bajden zatraži od kosovskih Albanaca da popuste i krenu u razgovore sa Beogradom, a svi znamo da je Amerika ta koja na neki način rukovodi Prištinom. Ako Bajden tako nešto kaže, to će biti prelomni trenutak“, smatra Stanković.
Džozef Bajden boravi u dvodnevnoj poseti Kosovu, poslednjoj u svojstvu drugog čoveka Amerike. Bajden je pre toga posetio Beograd i sastao se sa srpskim zvaničnicima.