„Danas sam od mnogih mojih zapadnih kolega čuo fraze poput one da sve to Rusija mora da uradi. A šta vi treba da učinite? Mi predlažemo humanitarne koridore, a vi govorite da to nije potrebno. Kakvo je to besposličenje?“, upitao je on.
Kako je rekao, Rusija je iznela precizne i jasne predloge kako da se obezbede humanitarni koridori i omogući izlazak stanovnika iz Alepa i dovoženje humanitarne pomoći u taj grad.
„Očekujemo konstruktivno uključenje međunarodnih humanitarnih organizacija u rešavanje tog problema“, naveo je on.
Safronkov je ocenio da Rusija konstantno vodi transparentan dijalog sa humanitarnim organizacijama, kao i da je do sada kroz humanitarne koridore grad napustilo 400 stanovnika, a oružje predalo 90 terorista.
„Ne dozvoljavamo da se to pitanje politizuje i da se koristi kako bi se zaštitili pojedini teroristi koji koriste građane Alepa kao živi štit“, dodao je on.
Prema njegovim rečima, na sastanku uopšte nije bilo reči zapadnom delu Alepa, koji se nalazi pod kontrolom sirijske vojske, iako je i tim građanima preko potrebna humanitarna pomoć.
Takođe, dodao je, nije bilo ni reči o upotrebi hemijskog oružja od strane terorista.
Na sastanku, iniciranom od strane SAD, ponovo su upućene brojne optužbe protiv sirijske vlasti i pozivi Rusiji da iskoristi uticaj i izvrši pritisak na režim da jednom zauvek okonča opsade širom Sirije.