Prema podacima agencije Rojters, zvanični predstavnik kineskog ministarstva odbrane Jang Juđin saopštio je o zajedničkim vojno-pomorskim vežbama sa Rusijom u Južnom kineskom moru. Kako se navodi, manevri će se održati u uslovima povećane napetosti oko spornih voda ovog regiona.
Teritorijalni spor
U januaru 2013. Filipini su jednostrano apelovali za međunarodnu arbitražu u rešavanju niza pitanja oko teritorijalnog spora u Južnom kineskom moru. Peking je odbio da učestvuje u postupku, jer smatra da je jednostrani zahtev nezakonit i insistira na tome da sud nema nadležnost za razmatranje pitanja koja se tiču teritorijalnog spora.
Arbitražni sud u Hagu je udovoljio zahtevu Filipina, navodeći da Kina nema istorijsko pravo na oko 85 odsto akvatorije Južnog kineskog mora.
Reakcija Pekinga
Međutim, Peking je izjavio da ne priznaje odluku suda o teritorijalnom sportu sa Filipinima i ne prihvata je. „Ministarstvo spoljnih poslova Narodne Republike Kine smatra ovu odluku ništavnom i neobavezujućom. Kina je ne prihvata i ne priznaje“, navodi se u saopštenju kineskog Ministarstva.
„Kina je spremna na osnovu uvažavanja istorijskih činjenica, na osnovu međunarodnog prava, putem pregovora i konsultacija da mirno rešava odgovarajuće sporove o Južnom kineskom moru sa državama koje su direktno povezane sa ovim“, dodali su u Ministarstvu.
Sjedinjene Američke Države
Osim toga, Peking je preporučio Vašingtonu da dobro razmisli o svojim dejstvima koja se tiču spora između Kine i Filipina.
„Savetujemo američkoj strani da dobro razmisli o svojim rečima i delima, da prestanu da promovišu odgovarajuću nezakonitu odluku arbitraže, da prestanu da izazivaju incidente u Južnom kineskom moru, prestanu sa izjavama i postupcima koji nanose štetu suverenitetu i interesima Kine u oblasti bezbednosti i dovode do zaoštravanja napetosti u regionu“, izjavio je zvanični predstavnik Ministarstva spoljnih poslova Kine Lu Kan.
Svoje nezadovoljstvo mešanjem Vašingtona izrazili su stanovnici Kine koji masovno bojkotuju američku robu i institucije i sprovode akcije uništavanja uređaja iz SAD.
U intervjuu za RT politički analitičar Pepe Eskobar izjavio je da „SAD čak nisu ni potpisale Konvenciju UN o morskom pravu, a same se mešaju u pitanje koje se tiče samo Kine i država Jugoistočne Azije“.
„To je potpuno ludilo i povezano je sa okretanjem Vašingtona Aziji i obuzdavanjem Kine. Amerika pritiska ovu zemlju diplomatskim sredstvima, navode protiv nje javno mnjenje“, zaključio je ekspert.