Ruski demineri od ponedeljka rade na projektu „Paraćin 8“ i čiste mine i druga neeksplodirana ubojita sredstva sa površine od 661.042 kvadratna metra, što predstavlja do sada najveći godišnji projekat koji će „Emerikom“ realizovati u Paraćinu, rekla je za Tanjug sekretar u kabinetu predsednika Opštine Paraćin Violeta Ćosić.
„Ruski demineri radiće do kraja godine, kako je i planirano, a ta lokacija se prema rezultatima izviđanja smatra najzagađenijom u odnosu na preostalu zagađenu površinu od oko tri miliona kvadratnih metara u civilnoj upotrebi“, saopštio je danas Centra za razminiranje Republike Srbije.
Realizacijom tog projekta otkloniće se opasnost koju mine i druga neeksplodirana ubojita sredstva predstavljaju za ljude i životnu sredinu, a to će doprineti povećanju bezbednosti stanovnika i stvaranju mogućnosti za bezbedno korišćenje zemljišta i eksploataciju šume, navodi se u saopštenju koje je potpisao v.d. direktora Centra Jovica Simonović.
Projekat razminiranja „Karađorđevog brda“ izradio je Centar za razminiranje, koji i kontroliše kvalitet izvedenih radova.
Prvi dan rada počeo je smotrom pripadnika odreda, obeležavanjem terena i kontrolom ispravnosti tehničkih sredstava i opreme.
Rusko-srpski odred na tom terenu, oko tri kilometra od centra Paraćina, radi od 2009. godine i do sada je razminirana 3.943.814 kvadratnih metara na kojima je pronađeno i uništeno 12.505 komada mina i neeksplodiranih sredstava.
Demineri su na toj lokaciji pronašli i mnogo municije zaostale iz Drugog svetskog rata, među kojima su i avionske bombe teške po 50 i više kilograma.
Odred je radio i na razminiranju četiri lokacije od kasetne municije u okolini Niša, a razminiranja koje obavlja „Emerikom“ finansira Vlada Ruske Federacije preko Ministarstva za vanredne situacije u okviru Programa humanitarnog razminiranja u Srbiji.
Memorandum o razumevanju između „Emerikoma“ i Centra za razminiranje važi do 2022. godine.
Kada je reč o razminiranju samih magacina, u kojima se dogodila eksplozija, oni su pod kontrolom vojske i u nadležnosti vojske, a Centar za razminiranje je civilna institucija i ne obavlja razminiranje na vojnim objektima.
Odred je prošao vrlo stroge pripreme zahvaljujući kojima za sedam godina rada u Srbiji nije bilo nijedne povrede.