Curenje prepiske demokrata uzrok je ostavke predsednice Nacionalnog komiteta Demokratske partije Debi Vaserman Šulc. Iz objavljenih dokumenata vidi se da je partijski aparat otvoreno podržavao Hilari Klinton na unutrašnjim izborima stranke na štetu senatora Bernija Sandersa.
„Obaveštajne agencije SAD saopštile su Beloj kući da su ’prilično uverene‘ da iza krađe elektronskih pisama i dokumenata sa servera Nacionalnog komiteta Demokratske partije stoje ruske vlasti“, piše list pozivajući se na informisane predstavnike federalnih struktura.
„Obaveštajne agencije su upozorile da nisu sigurne da li je to hakovanje računarskih sistema Komiteta uobičajena sajber-špijunaža, koju i same SAD sprovode širom sveta, ili predstavljaju deo nastojanja da se manipuliše predsedničkom predizbornom kampanjom“, navodi „Njujork tajms“.
List podseća da je procurela elektronska pisma objavila organizacija Vikiliks. Međutim, prema njenim informacijama, „još ranije ih je objavilo nekoliko medija i neko ko sebe naziva „Gučifer 2.0“, za koga istražitelji sada smatraju da je agent GRU (Glavne obaveštajne agencije Rusije)“.
Predsednik SAD Barak Obama i njegov tim suočeni su sa „teškom diplomatskom i političkom odlukom: da li javno da izađu sa optužbama na račun predsednika Rusije Vladimira Putina u pripremi napada“, ističe list. Prema mišljenju novinara, takav korak mogao bi da dovede do daljeg pogoršanja odnosa Vašingtona i Moskve.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je ranije da Moskva smatra apsurdnim tvrdnje o učešću Rusije u hakovanju elektronske pošte članova Demokratske partije SAD.