To bi značilo saglasnost država-članica u stavu da Britanija sa 28-članim blokom više ne sarađuje sa dobrim namerama, a cilj bi bio da se Mejova pritisne kako bi okončala procep nastao posle britanskog referenduma.
Nekoliko zemalja-članica EU počelo je da razmatra da li je izvodljivo aktivirati Član 7 Lisabonskog sporazuma, tvrde dva neimenovana evropska zvaničnika.
EU nikada dosad nije primenila ovu najoštriju proceduru sankcionisanja, a tri zvaničnika u Briselu kažu da je ta mera isuviše okrutna da bi uopšte bila uzeta u obzir, navodi američka agencija.
Iako je Mejova prošle srede stupila na čelo Vlade uz obećanje da „’bregzit‘ znači ’bregzit‘“, njena vlada već šalje mešovite signale kad je reč o tome koliko bi proces istupanja Britanije iz EU mogao da traje.
Mejova je u petak rekla da proces napuštanja Unije neće početi dok ne dobije podršku Škotske, a s obzirom na to da škotska premijerka Nikola Sterdžon naglašava da Škotska uopšte neće izaći iz EU, ispunjenje britanskog obećanja moglo bi da potraje uz višestruko odlaganje, ocenjuje „Blumberg“.
Evropski lideri, među kojima nemačka kancelarka Angela Merkel, priznali su da će vladi u Londonu biti potrebno vreme da razmisli o svojim budućim odnosima sa EU, ali se Mejova u Dauning strit broj 10 uselila brže nego što se očekivalo, pa su je evropski ministri finansija pozvali da ubrza proces istupanja.
Odluka o tome kada aktivirati mehanizam za izlazak iz EU jedna je od malobrojnih karata koje britanski pregovarači imaju na raspolaganju u pokušaju da obezbede pristup jedinstvenom evropskom tržištu, a da pritom ne ustuknu u pogledu imigracionih kontrola koje glasači traže.
Vlade EU bi sa zadovoljstvom pustile da se taj proces odugovlači ukoliko se pregovori odlože zato što se raspoloženje među britanskim glasačkima promenilo od kada je na referendumu 23. juna izglasan „bregzit“, rekao je jedan od zvaničnika koji je nagovestio mogućnost aktiviranja Člana 7.
Ukoliko, međutim, odugovlačenje Britanije bude viđeno u EU kao pregovaračka taktika, to bi moglo da izazove odgovor, ali bi čak i u tom slučaju suspendovanje britanskih glasačih prava bilo agresivan korak i zagovornici takve mere bi morali da se zdušno bore za podršku, zaključuje „Blumberg“.