„Svedoci smo opasnog povratka mešanja politike u sport. Da, oblik takve intervencije se promenio, ali je suština ostala ista: učiniti sport sredstvom geopolitičkog pritiska i formirati negativan imidž zemlje i naroda“, navodi se u tekstu izjave.
Ruski predsednik smatra da bi olimpijski pokret koji igra „ogromnu ujedinjujuću ulogu za čovečanstvo“, ponovo mogao da se nađe na ivici raspada.
Događaji oko međunarodnog sporta i Olimpijskog pokreta podsećaju na situaciju sa početka ‘80-ih godina prošlog veka, izjavio je predsednik Putin.
„Poslednji događaji, teška atmosfera oko međunarodnog sporta i Olimpijskog pokreta, nesvesno izazivaju analogiju sa početka 80-ih godina prošlog veka“, navodi reči predsednika pres-služba Kremlja.
Prema rečima ruskog predsednika, tada su mnoge zemlje Zapada, pozivajući se na ulazak sovjetskih trupa u Avganistan, bojkotovale Olimpijadu u Moskvi. A četiri godine kasnije Sovjetski Savez je odgovorio bojkotom Igara u Los Anđelesu. Kao izgovor je poslužio, navodno, nedovoljan nivo bezbednosti za sovjetsku reprezentaciju.
„Kao rezultat toga, mnogi sovjetski, američki i sportisti drugih zemalja koji su bili uvučeni u kampanju međusobnih bojkota, izgubili su šansu da upišu svoje ime u istoriju svetskog sporta, propale su godine rada i teških treninga. Jednom rečju, ljudima su uništili živote i učinili ih taocima političkog sukoba“, dodao je Putin.
Predsednik Rusije je istakao da se sam Olimpijski pokret suočio sa ozbiljnom krizom i podelio se. „Kasnije su neki političari tog vremena sa obe strane priznali da je to bila greška“, zaključio je predsednik Ruske Federacije.
Predsednik Rusije izjavio je da je Rusija oduvek jasno naglašavala svoj stav o neprihvatljivosti dopinga u sportu.
„Oduvek smo jasno označavali svoj stav: U sportu nema mesta za doping. To je opasnost po zdravlje i život sportista i diskreditovanje fer sportske borbe“, navodi se u saopštenju ruskog predsednika.
Lica pomenuta u izveštaju VADA o dopingu u Rusiji kao direktni izvršioci biće privremeno suspendovana sa dužnosti do potpunog završetka istrage, izjavio je ruski predsednik.
„Međutim, u cilju donošenja konačne odluke o odgovornosti odgovarajućih zvaničnika, molimo komisiju VADA da pruži potpunije, objektivnije, informacije bazirane na činjenicama, za izveštaj koji bi ruski istražni organi mogli korisiti u istrazi“, dodao je Putin.
Što se tiče optužbi ruskih sportista, one su „zasnovane na svedočenju jednog čoveka. Čoveka sa skandaloznom reputacijom. Protiv njega je 2012. godine već pokretan krivični postupak zbog kršenja zakona o antidopingu, ali u tom trenutku nije bilo dovoljno prikupljenih dokaza i slučaj je prekinut“, navodi se u saopštenju.
Prema izveštaju nezavisne komisije, objavljenom u ponedeljak, sistem dopinga u ruskom sportu korišćen je 2013. godine na Svetskom atletskom prvenstvu u Moskvi, Univerzijadi u Kazanju i Svetskom prvenstvu u vodenim sportovima u Kazanu. Američko izdanje „Njujork tajmsa“ je u maju objavio članak sa izjavama bivšeg šefa moskovske antidoping laboratorije za Grigorija Rodčenkova, u kojem se tvrdilo da je najmanje 15 ruskih sportista koji su osvojili medalje na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju, bilo deo „doping programa“ Rusije, čiji je cilj dominacija na Igrama 2014. Kasnije je VADA najavila da će sprovesti sopstvenu istragu prema izjavama Rodčenkova.