Kronštatskom zavodu za popravku brodova juče je održana ceremonija posvećena završetku remonta krstarice, a uveče je odvučen u Peterburg. Krstaricu su vukla četiri remorkera. Da bi plovila Nevom, zbog „Aurore“ su podignuta tri mosta: Blagoveštenski, Dvorcovi i Troicki.
„Aurora“ je stigla do mesta na kojem će biti stalno usidrena na petrogradskoj obali“, izjavio je predstavnik Glavne uprave Ministarstva za vanredne situacije u Sankt Peterburgu. U obezbeđivanju prolaza krstarice učestvovali su brodovi Državne inspekcije za male brodove.
„Aurora“ je plovila Nevom sa punim osvetljenjem. Hiljade stanovnika Sankt Peterburga došlo je uveče na obale da bi posmatralo povratak legendarne krstarice.
Ranije je javljeno da će nakon dolaska do svog mesta na pristaništu početi vezivanje i usidravanje koje bi moglo da traje nekoliko časova. Zatim će početi povezivanje broda sa vodovodom, električnom energijom i komunikacijama.
Planira se da će svečano otvaranje obnovljene ekspozicije na „Aurori“ biti održano na Dan Vojno-pomorske flote Rusije, 31. jula, a za posetioce muzej će biti otvoren 3. avgusta.
U Kronštatskom zavodu za popravku brodova izveden je remont trupa broda tokom kojeg je zavarena pukotina iznad nivoa vode. Krstarica je opremljena novim vatrogasnim sistemom i sistemom signalizacije, remontovana i ofarbana, obnovljena je istorijska unutrašnjost unutrašnjih prostorija broda i instaliran novi sistem video-nadzora. Ukupan iznos popravke iznosio je oko 840 miliona rubalja (oko 11,9 miliona evra).
Laka artiljerijska krstarica prve klase „Aurora“ izgrađena je u Sankt Peterburgu 1903. godine. Prethodni remont „Aurore“ izveden je 1984. Krstarica „Aurora“ predstavlja objekat kulturnog nasleđa Ruske Federacije, relikviju Ruske flote i simbol Velike oktobarske socijalističke revolucije 1917.
Sam brod nalazi se u sastavu Vojno-pomorskih snaga Rusije, a muzejska ekspozicija na njemu je pod upravom Odeljenja za kulturu Ministarstva odbrane Rusije.
Krstarica je tokom aktivne službe u ruskoj floti prešla više od 100.000 morskih milja, učestvovala u Rusko-japanskom, Prvom i Drugom svetskom ratu. Artiljerijska paljba sa pramca broda bila je znak za početak revolucione ofanzive na Zimski dvorac u Petrogradu 7. novembra 1917.
Od 1948. godine brod je stalno usidren. Do 1956. krstarica je služila kao brod za trening kadeta Nahimovske vojno-pomorske akademije, a zatim je pretvorena u muzej.