Prema njenim rečima, predsednik Erdogan je pozvao građane da izađu na ulice i kako je rekao, odbrane demokratiju.
„Reč je o tradicionalnim muslimanima, ženama koje nose marame i muškarcima koji nose turske zastave, koji su krenuli prema sedištu turske državne televizije koja je ugašena, isto kao i ’Evro njuz‘. Sa druge strane, na ulicama su civili koji slave puč i marširaju uz tenkove. Vojska puca, a prema nekim informacijama turskih kolega ima dvoje mrtvih civila i 25 ubijenih policajaca“, kaže Saračević.
Ona takođe navodi da se, prema muslimanskoj tradiciji, sa džamija čuju zvuci molitve radi smirivanja naroda, dok se u većini turskih gradova mogu videti kolone automobila i građana koji slave državni udar.
„Prema procenama političkih analitičara i novinara, iza državnog udara stoji Fetulah Gulen, koji je do 2014. godine bio Erdoganov saveznik. On je inače imam u SAD“, kaže za Sputnjik Arijana Saračević.
Kako kažu politički analitičari, scenario je isti kao u Egiptu — noć je, pažnja je usmerena ka Nici i do jutra bi se sve moglo završiti, objašnjava novinarka bosanskohercegovačke Federalne televizije koja se nalazi nedaleko od Ankare.
Arijana Saračević, koja se u Turskoj nalazi na jednom medijskom kongresu, za Sputnjik kaže da je u petak grupa stranih novinara bila u gostima kod novog turskog premijera Binalija Jildirima.
„Sat i po smo imali priliku da razgovaramo sa njim. On je govorio o terorizmu izvan Turske i ni jednom rečju nije pokazao niti se moglo naslutiti da bi se ovo večeras moglo desiti. Sve se desilo stihijski“, ističe Saračević.
Prema njenim rečima, komandir prve divizije turske vojske ne podržava državni udar, a prema poslednjim informacijama, turski predsednik Erdogan je na putu ka aerodromu u Istanbulu i pokušava da pobegne. Jedna od destinacija koja se pominje je Nemačka.