„Večeras sam razgovarao sa ministrom spoljnih poslova Turske Mevlutom Čavušogluom i izrazio apsolutnu podršku Sjedinjenih Američkih Država demokratski izabranoj i civilnoj vladi i demokratskim institucijama Turske“, navodi se u saopštenju Kerija, koje je objavio američki Stejt department.
Keri je istakao da „SAD sa najozbiljnijom zabrinutošću prate događaje u Turskoj“.
„Pratimo ovu veoma nestabilnu situaciju“, rekao je Keri.
Vašington poziva „sve strane da obezbede sigurnost diplomatskih predstavništava i njihovih zaposlenih, kao i civila u celoj Turskoj“.
Američki državni sekretar je istakao da „Ambasada i konzulati SAD u Turskoj nastavljaju da pružaju sveže informacije američkim građanima koji se nalaze u zemlji“.
Prema njegovim rečima, njima se „preporučuje da ne izlaze i, ukoliko su u mogućnosti, da izveštavaju o sebi članove porodica i prijatelje“.
Keri: SAD nisu dobile zahtev za izručenje sveštenika Gulena
Američki državni sekretar Džon Keri je tokom posete Luksemburgu rekao da Sjedinjene Države nisu dobile zahtev za izručenje islamskog sveštenika Fetulaha Gulena, prenosi agencija Rojters.
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan optužio je Gulenove pristalice za pokušaj organizovanja državnog udara. Grupa pristalica Gulena sa sedištem u SAD odbacila je optužbe za umešanost u pokušaju prevrata u Turskoj, a sâm Gulen je osudio pobunu.
Gulen živi u američkoj državi Pensilvanija i Ankara traži njegovo izručenje.
U petak uveče vlasti Turske javile su o pokušaju vojnog puča u zemlji. Sa svoje strane, vojska je saopštila da je preuzela vlasti u svoje ruke. U subotu ujutru pobunjeni vojnici počeli da se predaju.
Vlasti Turske izjavile su da pokušaj prevrata nije uspeo. Turska policija uhapsila je 2.800 ljudi, među kojima su i visoki oficiri. Kao rezultat pokušaja državnog prevrata, prema najnovijim podacima, poginula je 161 osoba.