Za razliku od mnogih koji se u takvim tragičnim situacijma prepuste bolu, Laško je odlučio da sam razvije protezu, što, kako kaže, uopšte nije lak posao.
„I dalje imam mnogo poteškoća. Potrebno je dosta vremena da se izradi bionička proteza uz pomoć 3D štampača“, kaže on.
On ističe da će cena njegove proteze koštati oko hiljadu dolara, dok se cena sličnih proteza u inostranstvu kreće od 25.000 do 250.000 dolara.
„Nakon povrede sam 18 meseci proveo u bolnici. Imao sam puno operacija. Počeo sam da radim na protezi krajem 2014. godine, a prvi prototip je napravljen za nekoliko meseci“, rekao je on.
Upitan o detaljima izrade proteze, Laško je rekao da uspeo da razvije i sastavi protezu bez ikakvih donacija sa strane, dodajući da je nju veoma lako koristiti zahvaljujući softveru na računaru.
On ističe da je proteza napravljena od delova domaće proizvodnje, ali da se još uvek radi na senzorima.
„Još uvek razvijamo senzore koji pomažu radu proteze. Osoba oseća da ima fantomsku ruku, kada poželi da je pokrene mišići ruke aktiviraju senzore koji kontrolišu protezu“, ističe on.
Odgovarajući na pitanje koje su prednosti njegove proteze u odnosu na ostale, Laško je ukazao na činjenicu da je njegova ruka amputirana.
„Ja sam sam invalid i korisnik proteze, odlično poznajem problem iznutra i razumem šta zdrava osoba ne može da shvati. Zato moja vizija pametne proteze nije u skladu sa međunarodnim standardima“, rekao je on.
Kampanja da se prikupe sredstva za projekat „Maks bionik“ pokrenuta je 30. maja 2016. godine, a cilj je da se prikupi milion i po rubalja za razvoj proteza koje mogu da se štampaju sa kućnih 3D uređaja.
Prema rečima pi-ara projekta Anastasije Mariščuk, do sada je prikupljeno 500.000 rubalja.
Ona je istakla da ovaj projekat obećava i pruža priliku osobama sa invaliditetom da uživaju u životu i delimično povrate izgubljenu funkciju ekstremiteta.
„Ovo je u potpunosti ruski dizajn, koji nema sebi sličnog u svetu, a pritom je deset puta jeftiniji“, istakla je ona i dodala da projekat čine najsavremenije tehnologije i komponente.