Pomoćnica državnog sekretara SAD Viktorija Nuland nije delila kolačiće u Prištini kao onomad na Evromajdanu, a sva je prilika da ih neće deliti ni danas u Beogradu.
Država iz koje dolazi je Prištini darivala i dariva joj neuporedivo više od slatkiša, a Beogradu govori o „kontinuiranoj podršci evropskim integracijama“, koja je kontinuirana evo već 16 godina i isto toliko godina na (gotovo) istom mestu.
U američkoj spoljnopolitičkoj doktrini, kaže za Sputnjik Dušan Proroković, Balkan je označen kao vatrena linija, odnosno kao prostor preko kojeg treba vršiti dalji pritisak na Rusiju.
To, dodaje on, i te kako ima veze i sa novim planovima NATO-a koji su definisani tokom vikenda u Varšavi, ali i sa ukrajinskom krizom koja traje sve ove godine. Otuda i dolazak Viktorije Nuland, konstatuje Proroković, podsećajući da je ovo treća godina zaredom da ona posećuje prostor Zapadnog Balkana.
Brže ispunjavanje starih uslova
„Dakle, Srbija treba da očekuje nove pritiske i novo izjašnjavanje o tome koliki je stepen naše lojalnosti prema američkoj spoljnoj politici“, tvrdi Proroković i precizira da prostora za nova uslovljavanja nema pošto je lista zahteva isporučena Srbiji mnogo ranije.
„Pre bih rekao da će se tražiti neka nova sredstva kako do tih ciljeva doći. Tražiće se da Srbija napravi što je moguće veći otklon ka Rusiji, da se malo brže ide u priznavanje takozvane republike Kosovo, da se Srbija mnogo manje meša u unutrašnje prilike u Bosni i Hercegovini“, jasan je Proroković.
Sve su to zahtevi, dodaje, koji se tiču određenih stvari kako bi se održala postojeća bezbednosna arhitektura regiona koju Sjedinjene Američke Države prave od početka devedesetih godina. Naime, prema mišljenju Sputnjikovog sagovornika, menjaju se okolnosti u svetu, pa tako i Viktorija Nuland dolazi u Srbiju sa novim predlozima kako da se ti ciljevi ispune.
Proroković konstatuje da je fraza o „kontinuiranoj podršci Srbiji i njenim evropskim integracijama“ jedno od sredstava koje Zapad voli da upotrebljava kako bi Srbiju privoleo da ispuni određene zahteve.
Kontinuirani su samo zahtevi
Stalno se, kaže, spominje priča o evropskim integracijama od koje u suštini nema ništa i ima vrlo malo, a zauzvrt se traži ili pokušava da se Srbija odobrovolji da napravi ključne pomake na Kosovu i Metohiji i u Bosni i Hercegovini ili u pogledu promene svoje spoljne politike.
„Dakle, mi ćemo se još narednih godina naslušati te priče o perspektivi evropskih integracija, zauzvrat će se od nas tražiti da popuštamo na nekim drugim mestima“, konkretizuje sagovornik Sputnjika.
Može se, saglasan je Proroković, reći da nije reč o kontinuiranoj podršci evropskim integracijama Srbije od strane Amerike već o kontinuiranim pritiscima na Srbiju da neke zahteve ispunjava.
„Sjedinjene Američke države se prema Srbiji ponašaju kao i prema svim ostalim malim i slabim državama koje imaju mali vojni i ekonomski kapacitet. Oni ljudi vode svoju politiku, dešava im se da male države ne ispune sve što se od njih traži, ali oni su veoma uporni u svojim zahtevima, tako da ono što Viktoriji Nuland nije prošlo prošle godine pokušaće da ostvari ove, ako to ne ostvari ove, ima i sledeća godina. Tako da će oni nastaviti sa tim kontinuitetom pritisaka na Srbiju“, zaključuje Proroković.