Hu Van Tan i njegov sin Hu Van Lang našli su se pod udarom američke avijacije 1972. godine. U američkom bombardovanju potpuno je razoreno selo u kojem je živela njihova porodica i gotovo svi njihovi rođaci su poginuli.
Van Tan je nakon toga poveo sina u džunglu, gde se tokom 40 godina skrivao od ljudi, misleći da rat i dalje traje, piše list.
„Čak i kada su se ljudi pojavljivali u našoj blizini, pokušavali smo da ih izbegnemo i odlazili dalje u gustiš“, ispričao je Hu Van Tan.
Nedavno je muškarce pronašao jedan od njihovih preživelih rođaka, koji je morao da uloži velike napore da bi ih nagovorio da se vrate među ljude. Ipak, „divljaci“ su se složili da odu u selo tek kada je Van Tanu zatrebala medicinska pomoć, navodi list.
Otac i sin su se izuzetno dobro prilagodili životu u džungli i naučili da pronalaze hranu u njoj. Van Lang je, međutim, potpuno nesvestan sveta – sa 42 godine on nema nikakvu predstavu o vremenu, a bio je veoma iznenađen kad se prvi put imao dodira s električnim uređajem.
Muškarci sada žive u jednom od vijetnamskih sela. Hu Van Lang je uspeo donekle da se privikne na savremeni život, bavi se zemljoradnjom i sprema se da se oženi, navodi „Internešenel biznis tajms“.
Oružani sukob u Indokini trajao je više od 14 godina, od kraja 1960. do aprila 1975. godine. Tokom osam godina Sjedinjene Američke Države su se direktno vojno mešale u unutrašnje poslove Demokratske Republike Vijetnama. Vojna dejstva odvijala su se i u oblastima Laosa i Kambodže.