Bez obzira na to što je na vlasti Angela Merkel, u političkim krugovima Nemačke raste uticaj njenog prethodnika. Širi se pojava koja se može nazvati „šrederizam“.
Prema ovoj koncepciji, Berlin ima potrebu za „posebnim odnosima“ s Moskvom, i mora da učini sve što je moguće da bi ih sačuvao, navodi list.
Među pristalice ovog stava autor ubraja ministra ekonomije i energetike Nemačke Zigmara Gabrijela i šefa nemačke diplomatije Frank-Valtera Štajnmajera, jer je za njih dvojicu normalizacija rusko-nemačkih odnosa dugoročni cilj.
Gabrijel redovno izjavljuje da je neophodno ukinuti sankcije Rusiji i zalaže se za podršku projektu „Severni tok 2“, a nemačko Ministarstvo inostranih poslova prisustvo NATO-a u Istočnoj Evropi kritikuje.
„Zapadni saveznici Nemačke bili su spremni da poveruju u to da se era ’šrederizma‘ završila. Ipak, posle kratkog prekida, ona se ipak vratila“, zaključuje list.
Nakon zaoštravanja odnosa na proleće 2014. godine činilo se da će zahlađenje među zemljama potrajati dugo, ali se situacija postepeno menja.
Odnosi Moskve i Berlina zaoštrili su se nakon što je Krim posle referenduma ušao u sastav Rusije. Tada je 96,77 odsto žitelja poluostrva glasalo za ujedinjenje s Rusijom.