Protest je održan u blizini zgrade u kojoj je objavljen izveštaj Džona Čilkota o istrazi dejstava britanske vlade u kampanji u Iraku.
U izveštaju komisije navodi se da je britanska vlada potcenila posledice invazije na Irak i poslala svoje trupe u zemlju bez podrške većine članova saveta bezbednosti UN.
Ljudi, među kojima su bili rođaci vojnika poginulih u Iraku, skandirali su antiratne parole i držali u rukama transparente, optužujući Blera za rat i pozivajući on bude kažnjen.
Obraćajući se prisutnima, poslanica Kerolin Lukas rekla je da je Čilkotov izveštaj potvrdio postojeću zabrinutost zbog britanskog učešća u kampanji u Iraku.
„Bila sam u kancelariji i proučavala Čilkotov izveštaj i on potvrđuje naše najveće strahove. On potvrđuje ono što svi znamo — Toni Bler je lagao kada je ovu zemlju uvukao u rat“, rekla je Lukas.
Rat u Iraku počeo je u proleće 2003. godine upadom trupa SAD i njihovih saveznika, uključujući i Veliku Britaniju, na teritoriju zemlje sa ciljem rušenja režima Sadama Huseina.
Pitanje učešća britanskih vojnika u operaciji izazvao je raskol u Blerovom kabinetu: kabinet je doneo odluku o slanju vojnih kontingenata u Irak tek nakon izjave Blera da Husein poseduje oružje masovnog uništenja, koje u Iraku nije pronađeno.
Od septembra 2010. godine vlada SAD je objavila zvaničan kraj borbenih operacija u ovoj bliskoistočnoj zemlji.