Svoj mandat predsednika Muhika je završio prošle godine. Narod Urugvaja priredio mu je veoma svečan ispraćaj, a on je nastavio da živi onako kako je živeo i do tada — bez predsedničkih privilegija, bez obezbeđenja, sekretara i mercedesa, na skromnoj farmi gde gaji povrće i cveće.
Ovih dana Muhika će na prvom sajmu knjiga u Andrićgradu promovisati knjigu „Sećanje ćelijaša“, u kojoj se kroz priču o tupamarosima, partizanima koji su svojevremeno pljačkali banke i delili novac sirotinji, ispisuje i njegova biografija. Hose Muhika, savremeni Robin Hud, proveo je 12 godina u zatvoru da bi kasnije, kao predsednik, nastavio da pomaže svom narodu, između ostalog i dajući sirotinji veći deo svoje plate, kao što i danas čini sa penzijom.
U ekskluzivnom intervjuu za „Sputnjik“ Muhika komentarišući savremenu političku scenu u svetu kaže:
„Mislim da će posle ’bregzita‘, ako se to i konkretizuje, doći do slabljenja Evropske unije, ali sumnjam da će se to desiti. Ne verujem da će do toga zaista doći. U Evropi su ojačali ultranacionalizmi. Ja nisam protiv nacionalizma, smatram to čak prirodnim osećanjem, ali kad nacionalizam postaje agresivan i bolestan, to je opasnost za ceo svet. Neće sve to izaći na dobro. Može doći do niza sukoba. Mi imamo jako loša iskustva, i ne bih voleo da neka ultranacionalistička osećanja koja se javljaju u Evropi i dalje jačaju. To je opasnost za ceo svet“.
Bivši predsednik Urugvaja smatra da je politika Evrope prema Rusiji bila trapava.
„Bila je vrlo neinteligentna. Zato što je u De Golovom snu Evropa bila do Urala. Trebalo je da im bude jasno da su dimenzije Rusije most ka celom svetu, i zato Evropa nije trebalo da se sukobljava sa Rusijom. Time ona primorava Rusiju da se brani, čime se zaista nanosi šteta toj zemlji, ali i Evropi. To je veliki gubitak za EU i svi ti sukobi su beskorisni. Nisam siguran da iza te politike ne stoji nevidljiva ruka Sjedinjenih Država. Tačno je da će, ako Evropa oslabi, SAD ojačati, ali to nije dobro. U ovom trenutku vidim zaista mnogo nepoznanica, s obzirom na to da je glavni interes Sjedinjenih Država u međunarodnoj politici da smanje prestiž koji trenutno ima Kina“.
Nekadašnji predsednik, koji zarađuje za život baveći se poljoprivredom, ističe da treba živeti razborito, sa onim što je neophodno… I tako do smrti.
„Tako treba da bude i u jednoj republici, a ne da dođu neki kraljevi. Treba reći ’ne‘ kraljevima koji misle da postoje razlike u krvi, da im krv daje pravo, a u republici odluke treba da donosi većina. Ja pokušavam da živim kao većina mog naroda, a ne kao manjina privilegovanih. Ja nisam kriv ako su drugi otišli stranputicom i žele da iskoriste politiku kako bi živeli bajno, kao bogataši. Za mene je politika strast, nije profesija. Nisam ušao u politiku da bih se obogatio. U nju sam uložio ceo svoj život…“
Ceo intervju sa bivšim predsednikom Urugvaja Hoseom Muhikom čitajte na našem sajtu tokom dana.