Zbog „bregzita“, evropska tržišta zabeležila su najoštriji pad od 2008. Funta je pala na rekordno nizak nivo, što se ne pamti još od vremena premijerke Margaret Tačer.
URGENT: S&P confirms UK will lose its final AAA credit rating after #Brexit vote https://t.co/YJPiHbSJQz
— RT (@RT_com) June 24, 2016
„Blumbergov“ indeks milijardera pokazuje da su milijarderi zbog „bregzita“ izgubili 3,2 odsto neto kapitala, što se procenjuje na 3,9 hiljada milijardi dolara. Među evropskim milijarderima, najveće gubitke ima Amansio Ortega, najbogatiji Evropljanin, koji je izgubio šest milijardi dolara.
US markets plummet as #Brexit panic spreads across the Atlantic https://t.co/tGhGjyyu98 @AmeeraDavid pic.twitter.com/qQl9WmLZYj
— RT America (@RT_America) June 24, 2016
I mnogi drugi multimilijarderi doživeli su zbog „bregzita“ velike gubitke. Tako su prvi čovek „Majkrosofta“ i prvi čovek „Amazona“, Bil Gejts i Džef Bezos izgubili po milijardu dolara, koliko je izgubio i najbogatiji Britanac, Džerald Kevendiš.
„Bregzit“ nije toliko uticao na britanske bogataše — njih 15 sveukupno je izgubilo „samo“ 5,5 milijardi dolara. Suvlasnik brokerske kuće „Hargrivs-Lansdaun“, Piter Hargrivs, izgubio je najviše, 2,9 milijardi dolara, što iznosi 19 odsto njegovog bogatstva. Da ironija bude veća, Hargrivs je izraziti pobornik „bregzita“ i za kampanju za izlazak Britanije iz EU donirao je 3,2 miliona funti.
'Shocking': #Brexit has left some people acting strangely https://t.co/2EJkYPavxf pic.twitter.com/OBSK06wSGh
— RT (@RT_com) June 24, 2016
Hargrivs zbog toga ne pokazuje kajanje i kaže da je spreman da sa novom britanskom vladom učestvuje u preoblikovanju ekonomije, kada Britanija napusti Uniju.
„Imam ogromno poslovno, pregovaračko i ekonomsko iskustvo i ja sam jedan od najuspešnijih britanskih privrednika. Ako me ne uključe, ludi su“, rekao je Hargrivs.
'Freaking out': Banks divided on whether to stay in London or not after #Brexit https://t.co/DchgR9SuKu pic.twitter.com/fb25hZgHgE
— RT (@RT_com) June 24, 2016
Ričard Branson, zagovornik ostanka Britanije u Uniji, pomirio se sa odlukom svojih sunarodnika naglašavajući da bi britanska „odlučnost, rešenost i osećaj za dobro“ bili neophodni „tokom meseci i godina iskušenja“.