Lider radikala Vojislav Šešelj za Sputnjik kaže da je izlazak Britanije iz EU „zaista radosna vest, kao i da je celu noć presedeo ispred televizora iščekujući rezultate“. Šešelj kaže da mora da prizna da je tako nešto očekivao, ali i da je bilo zebnje, zbog raznoraznih komentatora i analitičara koji su tvrdili da su u prednosti pristalice Evropske unije.
„Ovo je sada glogov kolac u srce lešine EU, taj proces je nezaustavljiv. Pojaviće se sada i druge države koje će ići britanskim putem, tu pre svega mislim na Španiju, možda Italiju, Grčka je već započela… Mađarska se uzjogunila… Taj proces se ne da zaustaviti. I na svu sreću EU će propasti pre nego Srbija postane njegov član“, kaže Šešelj.
Da li je moguće dati neku preciznu procenu za koliko godina ili kada bi potpuni krah EU mogao da usledi i za koji put će se Srbija sada odlučiti, lider radikala kaže:
„To je teško proceniti, proces se odvija pred nama i on je kristalno jasan. Ipak ne mogu da procenim njegovu brzinu. Mi srpski radikali ćemo insistirati da Srbija što pre odustane od evropskog puta. Mislim da će ovo duboko pokolebati i sadašnji režim u Srbiji i da će se oni duboko zamisliti. Naša jedina objektivna pozitivna perspektiva je saradnja sa Rusijom. EU nam ne može doneti ništa dobro i kada to vlast shvati u Beogradu, onda će u tom pravcu i krenuti (u pravcu saradnje sa Rusijom, prim. urd).“
Na pitanje kako bi rezultati referenduma mogli da utiču na geopolitičku scenu u svetu i Evropi, Šešelj je rekao da se nada da će u Americi pobediti Donald Tramp, jer uliva ogroman optimizam.
„Nama srpskim radikalima (Tramp) odgovara zbog odnosa prema Rusiji, jer je on otvoreno rekao da je za dogovor sa Putinom, što znači mir u svetu. Ako se Amerika i Rusija dogovore i postignu konsenzus o traženim geostrateškim pitanjima onda to donosi mir u svetu, a najhitnije je da se to sada postigne na području Bliskog istoka, ali i u drugim žarištima u svetu, među njima i u balkanskom, ako Tramp odustane od podrške Albancima. Amerika mora da shvati da ne može da bude policajac u celom svetu i da mora da vodi politiku podeljene odgovornosti. Ta podeljena odgovornost znači da Amerika ima svoju interesnu zonu, Rusija svoju, Kina svoju, Indija svoju i na kraju krajeva Brazil svoju. I da te velike sile međusobnom saradnjom budu garant mira i mirnodopskog razvoja sveta što jedino može dovesti do izlaska iz krize“, kaže Šešelj.
Šta o izlasku Velike Britanije iz EU misle i drugi političari u Srbiji opširnije u vestima na Radio Sputnjiku u 13.30 na talasima Studija B!