Lopandić je, kako saznaje „Politika“, opozvan zbog toga što nije obavestio Beograd o izložbi o Alojziju Stepincu u Evropskom parlamentu. Tako je Ministarstvo spoljnih poslova tek iz protesta predsednika Demokratske stranke Bojana Pajtića predsedniku Evropskog parlamenta Martinu Šulcu saznalo za spornu izložbu.
To je naljutilo šefa srpske diplomatije Ivicu Dačića, koji nije bio zadovoljan objašnjenjem Lopandića da je znao za izložbu i da je „mislio“ da je obavestio nadređene. Dačić mu je, navodno, odgovorio da je i on mislio da Lopandić može biti ambasador.
„Politika“ je, inače, još u avgustu prošle godine objavila da bi Ana Hrustanović, bliska saradnica bivšeg predsednika Borisa Tadića trebalo da pređe na novu dužnost šefa misije Srbije u Briselu.
Beogradski dnevni list piše i da to nije i jedina kadrovska promena u srpskoj diplomatskoj mreži. Vlada Srbije je takođe smenila ambasadora Srbije u Nigeriji Jovana Marića.
Novi ambasador Beograda u Finskoj biće Saša Obradović, dugogodišnji pravni savetnik u Ambasadi Srbije u Hagu i šef našeg pravnog tima u sporovima sa Hrvatskom i BiH pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. On će na tom mestu zameniti Slavka Kruljevića.
Lopandić negoduje zbog opoziva u pismu Dačiću
Dosadašnji ambasador Srbije pri EU Duško Lopandić smatra da je do njegovog opoziva došlo ishitreno i mimo uobičajene procedure, bez konsultacija i razmatranja objektivnih okolnosti onoga što se dogodilo.
Kako navodi u pismu ministru spoljnih poslova Ivici Dačiću do njegovog opoziva došlo je u periodu tehničke Vlade i osetljivom momentu pregovora sa EU.
„Ovaj postupak je u drastičnoj nesrazmeri sa uobičajenim slučajevima poslovičnog otezanja MSP da se odredi prema raznim aferama i propustima koje su pogađale ugled ili interese naše zemlje, uključujući i one zbog kojih su naši ljudi gubili živote ili kada su mesto otpravnika poslova popunjavale osobe koje se nalaze pod krivičnom odgovornošću, a moglo bi se naći još raznih drugih primera“, naveo je Lopandić u pismu.
Lopandić podseća da uobičajena procedura podrazumeva da diplomata, u slučaju propusta, o tome bude upozoren, pozvan na konsultacije, da se „odvaga“ težina slučaja ili zatraži da se šire izjasni o svim okolnostima tog pitanja.
„Vi nijednom niste lično ni razgovarali sa mnom, nego ste obaveštavani posredno, što samo ukazuje na odnos prema našim ambasadorima, diplomatama i svima koji ovoj državi služe na najbolji način u često nimalo lakim okolnostima“, navodi Lopandić.
Ambasador kaže i da je odlukom da bude hitno opozvan anulirano i ignorisano trideset godina njegove profesionalne karijere.
„Poražavajuća je i za svakog profesionalnog službenika činjenica da se sada u javnosti neodmereno daju klasifikacije o mom ’težem propustu u radu‘ koji se odnosi na navodno nedovoljno brzo obaveštavanje oko organizacije jedne privatne izložbe u Evropskom parlamentu, koju je pripremio u svoje lično ime jedan jedini (od njih 754) član Evropskog parlamenta, sa potpuno marginalnim i nebitnim uticajem“, ukazuje Lopandić.
Ministru je, tvrdi Lopandić, poznato da se u zgradi Evropskog parlamenta dnevno organizuju na desetine izložbi i skupova koje nemaju nikakav oficijelni karakter i da se one često organizuju i pored suprotnih zvaničnih stavova samih država-članica EU.
„Odgovorno tvrdim da su interesi Srbije i srpskih građana povodom organizacije izložbe o Stepincu bili adekvatno zaštićeni promptnim reagovanjem misije Srbije pri EU — pisanim putem i usmeno — na svim relevantnim instancama Evropskog parlamenta…“, navodi Lopandić u pismu.
Ministru je, kako dodaje, poznato iz ambasadorovih izveštaja i da skoro niko od zvaničnika u EP do naše reakcije nije ni znao za održavanje dotične izložbe, niti je ikada ranije čuo za Stepinca.
Imajući u vidu brzu i odgovarajuću reakciju misije Srbije prema EP, drastična sankcija koja je prema njemu primenjena, „ne odgovara stepenu tzv. propusta, a još manje nepostojećim posledicama tog propusta“, navodi opozvani ambasador.