Hrvatska zastupnica u Evropskom parlamentu Marijana Petir organizovala je u ovoj instituciji izložbu o Alojziju Stepincu, ocu ustaške Nezavisne države Hrvatske i figuri koja je personifikacija za ubijanje i pokrštavanje na hiljade Srba, Jevreja i Roma tokom Drugog svetskog rata. Petirova je u najavi izložbe navela da se ona organizuje u iščekivanju kanonizacije „jednoga od najvećih svedoka vere našega vremena, iznimnog čoveka i omiljenog hrvatskog blaženika“.
Hrvatska zastupnica u Evropskom parlamentu izložbu je organizovala u saradnji sa Uredom za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije i Hrvatskim katoličkim sveučilištem, kako bi, kako je navela, „Evropi predstavila lik, život i delo tog istinskog bisera Katoličke crkve i hrvatskog naroda“.
Izložbu će otvoriti potpredsednica Evropskog parlamenta Marejd Makginis, uz prisustvo pomoćnog zagrebačkog biskupa, Ivana Šaška.
Izložba obiluje nizom fotografija Stepinca, a zainteresovani će moći da vide i gipsanu posmrtnu masku Stepinca, kao i tri skulpture.
Stepinca izložba predstavlja kao humanitarca koji je pokrštavanjem spasao mnoge koji nisu bili katoličke vere, a ne kao pobornika ustaštva dobrano krivog za hiljade pobijenih u NDH.
U jevrejskim zajednicama ovaj događaj se tumači kao očigledan pokušaj da se zaobiđe dogovor dveju crkava. Međutim, zvanično ne žele da se mešaju niti komentarišu ovaj događaj. Nezvanično, njihovo mišljenje je da je izložba pokušaj da se oblikuje evropsko javno mnjenje, pruži podrška kanonizaciji Stepinca i zaobiđe rad mešovite komisije Vatikan—SPC.
Podsećanja radi, jevrejske zajednice su se svojevremeno nudile da učestvuju u radu mešovite komisije (SPC—Vatikan), ali su dobile odgovor da su nekompetentne da se mešaju u pitanje hrišćanskog kanonskog prava, odnosno u to ko može a ko ne može da bude proglašen svecem. Jevrejska udruženja ipak smatraju da bi se morala staviti primedba na instrumentalizaciju EP u ovom slučaju, ali i prilika da SPC napomene Vatikanu da se na ovaj način narušava njihov zajednički napor da reše ovo pitanje.
Aleksandra Đurović, poslanica Srbije u Savetu Evrope, za Sputnjik kaže da Srbija malo toga može da uradi jer se sve dešava u EP, gde mi još nemamo predstavnike. Međutim, nema sumnje da je u pitanju manipulacija od strane Hrvatske.
„Inicijativa koja je potekla od hrvatske poslanice u EP mislim da je u duhu povampirenog nacionalizma koji dolazi iz Hrvatske i koji u poslednje vreme možemo da vidimo kroz razne inicijative tog tipa. To ja s jedne strane ja vidim kao ubadanje prsta u oko Srbiji i Srbima, a s druge strane, s obzirom na nestabilnu političku situaciju u Hrvatskoj, na ovaj način osvaja se i poneki politički poen u Hrvatskoj. Predstavljanje Stepinca kao nekog sveca u EP je, u stvari, nešto što treba da prikrije zločin koji je počinjen za vreme NDH, kada je više od pola miliona Srba pobijeno samo u Jasenovcu. Mi u EP ne možemo da radimo, i to je zato dobar manevarski prostor za Hrvate da promovišu sve ono što je njima u interesu, a da nema ko da im odgovori na to“, kaže Đurovićeva.
Naša sagovornica veruje da je na ovaj način lako izmanipulisati one članove EP koji nisu dobro upućeni u kontekst i dubinu cele priče, čime dolazimo do manipulacije Parlamentom i zloupotrebe ove institucije.
Đurovićeva ne spori mogućnost da je ova izložba samo mogući uvod u neku rezoluciju koju bi Hrvatska mogla da spremi na ovu teme, podsećajući na činjenicu da je tako nešto urađeno i povodom Vojislava Šešelja.