„Mi i litvanska strana radimo na obuci novinara. U svoje programe uključujemo novinare koji govore ruskim jezikom“, izjavila je En Hol.
„Litvanija se suočava sa ruskom propagandom već dugo vremena. U stvari, ona nikad nije ni prestajala“, dodala je Holova.
Ona tvrdi da je, navodno, „sofisticirana propaganda povećana nakon 2014. godine. Ona je usmerena, pre svega, na stanovništvo koje govori ruskim jezikom i može imati uništavajući uticaj na čitavo društvo“.
Sa svoje strane, Jovanovićeva je navela da SAD „stvaraju mogućnost kako bi unija novinara sama mogla da se suprostavi ruskoj propagandi“. Ona je izjavila da postoji „niz programa“, ali nije iznosila detalje.
Pitanje „ruske propagande“ u Ukrajini je bilo upućeno i bivšem predstavniku SAD u toj zemlji Džefriju Pajetu, čija se kandidatura za američkog ambasadora u Grčkoj razmatrala u isto vreme. On tvrdi da „Rusija koristi informacije kao deo svoje vojne kampanje protiv Ukrajine“.
Ranije je pomoćnica državnog sekretara SAD Viktorija Nuland saopštila da američke vlasti izdvajaju oko sto miliona dolara za „borbu protiv ruske propagande“. Ona se tada požalila da Vašington nema dovoljno novca za te svrhe.