U saopštenju ruskih parlamentaraca se naglašava da je suspenzija sportista koji su uhvaćeni da koriste doping sa takmičenja na svim nivoima potpuno pravedna i zaslužena kazna.
„Ipak, primena represivnih mera prema onim sportistima koji nikad nisu bili uhvaćeni u nepoštenoj igri, po mišljenju Državne dume je ne samo nepoštena odluka, već i podriva osnovu, pre svega, olimpijskog pokreta“, navodi se u saopštenju.
„Činilo se da je vreme kada je pokušavano da se sport koristi kao instrument političke borbe, objavljujući bojkote Olimpijskih igara i drugih sportskih takmičenja zbog političkih nesuglasica, davno prošlo. Ipak, danas neko pokušava da izvuče to političko oružje, koje miriše na naftalin, sa smetlišta istorije“, naveli su parlamentarci.
Prema njihovim rečima, zabrana učešća na Olimpijskim igrama, posebno u individualnim sportovima, sportistima koji nisu uprljani niti osumnjičeni za upotrebu dopinga, ne može se objasniti drugim motivima.
„U suštini, jedan broj sportskih birokrata javno uvodi princip presumpcije krivice prema sportistima određene zemlje. Teško da se taj princip koji se koristio za vreme inkvizicije i totalitarnih režima može smatrati upotrebljivim u naše vreme“, naglasio je poslanik.
Prema njihovom mišljenju, takav pristup može da izazove raskol i nepoverenje kako među sportistima različitih zemalja, tako i među njihovim građanima i da razruši velika dostignuća olimpijskog pokreta i čitavog sporta.
„Suspenzija ruskih sportista, uključujući i osvajanje svetske slave svojim istaknutim sportskim dostignućima, sa 31. Olimpijskih letnjih igara 2016. godine u znak odmazde za ponašanje svojih nesavesnih kolega direktno je kršenje ljudskih prava“, navodi se u dokumentu.
Poslanici Državne dume izražavaju nadu da će na kraju krajeva razum prevladati nad emocijama i da će MOK doneti objektivnu odluku.