Savet Međunarodne asocijacije atletskih federacija (IAAF) 17. juna je doneo odluku da prekine članstvo Ruske atletske federacije u toj organizaciji, čime je lišio ruske atletičare prava na učešće na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru.
Kasnije je izvršni komitet MOK-a saopštio da poštuje odluku IAAF-a i da smatra da se nadležnost o nastupu sportista na svakom međunarodnom turniru, uključujući Olimpijske igre, nalazi u rukama odgovarajućih međunarodnih sportskih federacija.
Ruski politikolog i novinar Jurij Svetov smatra da je kolektivno kažnjavanje sportista veoma nepravedno.
„Meni ovo liči na ono kada je Izrael u okviru borbe protiv Palestinaca bombardovao domove rođaka onih Palestinaca koji su aktivno radili protiv Izraela. Liberalna javnost je tada bila zaprepašćena. A nešto slično se sada dešava sa ruskim sportistima. Da, zna se da je bilo onih koji jesu koristili doping. Ali, imamo mnogo sportista koji nikada nisu prekršili bilo kakvo pravilo, a da ne govorim o onim vidovima sporta gde na primer nikakva supstanca tog tipa uopšte ne utiče na rezultate. Zašto svi da budu kažnjeni? Kolektivno kažnjavanje je veoma nepravedno“, kaže za Sputnjik Svetov.
Svetov smatra da će Olimpijske igre u Rio de Žaneiru nesumnjivo biti političke, ekonomske i sportske igre.
„Ako Rusija ne bude nastupala, onda će u mnogim sportovima prva mesta biti zagarantovana sportistima iz niza drugih država, naših tradicionalnih rivala. Znate, iako možda zvuči čudno, donekle mogu da razumem eventualnu presudu MOK-a: problem dopinga postoji u svetu sporta. I postoji mogućnost da su oni išli logikom — ako kaznimo tako veliku sportsku silu kao što je Rusija, to će biti znak i ostalima da se ne igraju jer mogu biti sledeći“.
Jevgenij Lovčev, sportski komentator lista „Sovjetski sport“, najbolji fudbaler 1972. godine, ujedno i zaslužni sportista Rusije, kaže da bi trebalo kažnjavati određene ljude.
„Trebalo bi kažnjavati konkretne ljude. Ali, zašto na primer Isinbajevu? Njoj bi ovo bile pete Olimpijske igre i ona je trebalo posle nje da uđe u svetsku istoriju sporta. Razumete šta se ovde zapravo dešava?“, kaže on za Sputnjik.
Lovčev podseća da je, kako kaže, svojevremeno gospodin Koe, koji se sad nalazi na čelu Međunarodne asocijacije atletskih federacija, kada su neke države bojkotovale Olimpijske igre u Moskvi, nastupio pod zastavom Međunarodnog olimpijskog komiteta.
„Dakle, njemu je to tad bilo dozvoljeno — da ne nastupa pod zastavom svoje zemlje već pod zastavom MOK-a i zašto onda on sad ide drugim putem? Jasno mi je da se ovde radi o politici i informacionom ratu. Isto tako, kada sam ja bio predsednik kluba ’Spartak‘ u futsalu, brazilske kolege su me usred Moskve pitale: ’A gde su vama ovde medvedi?‘. Njima je neko tako rekao“, kaže Lovčev.
On smatra da je pored informacionog u toku i takozvani sportski rat.
„Naravno, taj sportski rat je uvek trajao. Išli smo na Olimpijske igre ili na šampionat sveta, a pre toga u Centralni komitet partije, gde su nam govorili — momci, naravno da je sport van politike, ali vi morate razumeti da se naša ekipa na neki način bori i protiv drugog sistema i mi moramo da pokažemo da smo bolji. Taj isti rat traje i danas i tu nema ničeg lošeg ako sportisti žele da pokažu da vole zemlju koju predstavljaju i ako žele da postignu bolje rezultate. To samo po sebi nije ništa strašno“, zaključuje Lovčev.