Asanž: Optužbe mi daju nadljudsku moć (video)

© Sputnik / Mihail Voskresenskiй / Uđi u bazu fotografijaOsnivač Vikiliksa Džulijan Asanž
Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž - Sputnik Srbija
Pratite nas
Shvatio sam pravu prirodu prijateljstva, rekao je Džulijan Asanž u obraćanju svetskoj javnosti putem video-linka iz ekvadorske ambasade u Londonu, na četvrtu godišnjicu svog zatočenja. „Vikiliks“ je postao globalna biblioteka sa nekoliko miliona dokumenata koji razotkrivaju mehanizme po kojima vlade sprovode svoje spoljnopolitičke ciljeve.

Vidno dirnut, osnivač sajta „Vikiliks“, Džulijan Asanž se obratio putem video-linka okupljenima u beogradskom Narodnom pozorištu na trećem Filozofskom teatru, na četvrtu godišnjicu svog zatočeništva u ekvadorskoj ambasadi u Londonu. Njegovo obraćanje pratila je publika u još osam svetskih metropola.

„Neverovatno je videti ovoliku podršku za ljude koji se bore za jedno shvatanje sveta“, rekao je Asanž.

On je naglasio da je zatočen u ambasadi Ekvadora zbog optužbi koje su pobile čak i UN, međutim Velika Britanija i Švedska, zemlje koje su ga optužile za nekoliko navodnih krivičnih dela, među kojima su i silovanje, i dalje odbijaju da priznaju odluku Svetske organizacije.

Obraćanje Vivijen Vestvud na Trećem filozofskom teatru Prvo su došli po Asanža. - Sputnik Srbija
Istina je oterala Asanža u izbeglištvo (video)

Asanž je rekao da mu optužbe iznesene na njegov račun daju nadljudsku moć da shvati pravu prirodu prijateljstva. On je pomenuo sve svoje saborce i uzbunjivače zahvaljujući kojima su u javnost procurile strogo poverljive informacije američke vlade o globalnom nadzoru i mehanizmu tajnih operacija američke vlade. Pomenuo je Čelzi Mening, koja je u SAD osuđena na 35 godina robije pod optužbom da je pomagala Asanžu da objavi tajne dokumente američke vlade; Edvarda Snoudena, koji je dobio azil u Rusiji zbog razotkrivanja globalnog nadzora građana koju sprovodi američka Nacionalna bezbednosna agencija i mnoge druge koji su optuženi ili osuđeni na zatvorske kazne zato što su sarađivali sa „Vikiliksom“.

Kao najveću tekovinu svog rada, Asanž smatra to što se ljudi danas odupiru strahu. Prema njegovim rečima, „Vikiliks“ je postao globalna biblioteka sa nekoliko miliona dokumenata koji razotkrivaju mehanizme po kojima vlade sprovode svoje spoljnopolitičke ciljeve.

Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž sa mačkom u ambasadi Ekvadora u Londonu - Sputnik Srbija
EKSKLUZIVNO Asanž: Hilari je kraljica mešanja u tuđe poslove

„Ona je izgrađena našom ljubavlju. To je biblioteka koju žele da unište, ali ona i dalje raste. Nikada ovo ne bih mogao da uradim bez pomoći vlade Ekvadora, male ali principijelne zemlje“, rako je Asanž i zahvalio se i ostalim prijateljima koji ga podržavaju i koji su se uključili u hepening — Vivijen Vestvud, Srećku Horvatu, Slavoju Žižeku i Brajanu Inu.

U ekvadorskoj ambasadi u Londonu nalazio se i ministar spoljnih poslova Ekvadora Gi Long, koji se takođe obratio okupljenima. On je podsetio da se Džulijan Asanž pre četiri godine obratio njegovoj vladi tražeći azil zato što je smatrao da mu je život u opasnosti. Njegova zemlja nikada nije zažalila zato što je Asanžu dodelila politički azil, dodao je ministar.

„Mi smo zemlja posvećena zaštiti ljudskih prava i zemlja koja je primila najviše izbeglica koje su integrisane u naše društvo. Džulijan Asanž i saradnici doprineli su otkrivanju kršenja ljudskih prava i doprineli su pokretanju globalne debate o tim pitanjima“, zaključio je Long.

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala