U petak je predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio da je saglasan s idejom Sjedinjenih Američkih Država da se u aktuelnu vladu Sirije uvedu predstavnici opozicije.
„To je složen proces, a njegovi rezultati neće biti postignuti sutra ili prekosutra. Za to je potrebno vreme. A danas je potrebno nešto raditi“, rekao je Putin na Peterburškom međunarodnom ekonomskom forumu.
Prema rečima Dolgova, ovaj predlog se sukobljava s principijelnim nesuglasicama u redovima same opozicije, čiji predstavnici na međusirijskim pregovorima u Ženevi još nisu počeli međusobni dijalog.
„To je principijelno moguće, ali pitanje je šta će predstavljati sirijsku opoziciju pošto delegacija u Ženevi i dalje nije jedinstven organizam, tamo je nekoliko grupacija“, naveo je ekspert.
„Govoriti o tome ko će predstavljati opoziciju teško je pitanje, kao i pitanje o tome kakve funkcije njeni predstavnici mogu da zauzmu. Konkretna realizacija ovog predloga zavisi od toga koliko će jedinstvena biti opozicija, jer ona treba da bira one koji će biti u vladi“, smatra stručnjak.
Prema mišljenju eksperta, realizacija predloga o uvođenju opozicije u sirijski kabinet teško da će neposredno uticati na vojnu situaciju u toj zemlji, odnosno na borbu protiv terorističkih organizacija.
Prethodna runda međusirijskih pregovora završila se u Ženevi u aprilu. Specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija Stafan de Mistura nije uspeo da podstakne strane da učestvuju u direktnim pregovorima.
Visoki pregovarački komitet sirijske opozicije obustavio je učešće u pregovaračkom procesu, optuživši Vladu Sirije da ne ispunjava međunarodne odluke i da narušava prekid vatre.