To se objašnjava činjenicom da ukrajinska policija i obaveštajne službe nisu baš u stanju da drže pod kontrolom situaciju na (crnom) tržištu oružja.
Francuz je planirao da to oružje (pet „kalašnjikova“, dva ručna bacača RPG i 18 raketa za njih, 125 kilograma TNT-a, 5.000 komada municije, 100 detonatora, 20 fantomki itd) iskoristi u seriji od 15 terorističkih napada za vreme Evropskog prvenstva u fudbalu, koje je danas počelo u Francuskoj.
Ovaj događaj skrenuo je pažnju na problem, koji je već tri godine aktuelan u Ukrajini, a tiče se ogromnog crnog tržišta oružja. Ranije se ovaj problem posmatrao samo kao ukrajinski, ali sada se poteglo pitanje i može li to biti pretnja i za druge zemlje, naročito zapadnoevropske.
Kako pokazuju brojke, Ukrajina je naoružana do zuba. Poslednji podaci o tome datiraju iz 2007. — tada je u rukama Ukrajinaca bilo oko 3,1 miliona komada ilegalnog oružja.
Prema procenama Ukrajinske asocijacije vlasnika oružja, od tada je ta cifra znatno porasla — pretpostavlja se da ona sada iznosi najmanje 4,5 do 5 miliona, ali ima i onih koji tvrde da je ta suma višestruko veća.
Glavni razlog takvog skoka, po mišljenju eksperata, jeste sukob na istoku zemlje, u Donbasu, koji je oružje učinio dostupnim ne samo za direktne učesnike u borbama, već i za preprodavce.
Problem je i u nedostatku discipline u delu ukrajinske armije, a takođe i u tome što su dobrovoljačke jedinice prepuštene same sebi.
Oružje koje im daju vrlo brzo završava na crnom tržištu, a s druge strane država nema ni potpunu kontrolu nad naoružanjem koje je ostalo još iz perioda Sovjetskog Saveza.
Prema nekim ranijim izjavama ukrajinskih vojnika, automati „kalašnjikov“ su u zoni borbenih dejstava koštali 500 dolara, a u Kijevu su preprodavani i četiri puta skuplje. Ima i onih koji tvrde da je pre rata na istoku Ukrajine „kalašnjikov“ koštao 3.000 dolara, da sada košta 1.000, a da se u Donbasu može naći i za stotinak dolara. Mnogi su razradili šeme i na ovoj trgovini napravili pravi biznis.
Još jedan razlog za (pre)prodaju oružja stručnjaci vide u nezavidnom materijalnom položaju ukrajinskih vojnika. Vojnik u ukrajinskoj armiji dobija mesečno oko 250 evra, a komandir brigade oko 570. Prilika za laku zaradu navela je mnoge od njih da zaborave na zakletvu i vojničku čast.
Ukrajinske bezbednosne službe redovno izveštavaju o tome da u raznim regionima zemlje, uključujući i Kijev, pronalaze nelegalne magacine sa automatima, eksplozivom i raketnim bacačima.
Ukrajinsko Ministarstvo unutrašnjih poslova takođe ukazuje na to da je rat na istoku zemlje glavni razlog što crno tržište oružja bukvalno cveta. Još prošle godine, u ukrajinskom MUP-u su izjavljivali da je 70 odsto zaplenjenog ilegalnog oružja stiglo iz zone konflikta, Donbasa.
Ukrajinska saobraćajna policija gotovo svakodnevno sa vozova „skida“ vojnike i dobrovoljce, koji u torbama nose oružje i municiju.
Osim toga, problem se brzo i lako širi i van granica te zemlje. Rat na istoku Ukrajine privukao je i veliki broj radikalnih nacionalista iz raznih zemalja sveta. Neki od njih su se bavili i švercom oružja, pa su raznim kanalima oružje prebacivali i u svoje zemlje.
Procvat crnog tržišta oružja, zbog propusta ukrajinskih obaveštajnih službi, stvara mnoštvo problema ne samo Ukrajini, već i njenim susedima.
Eksperti navode da je poljska granica relativno zaštićena, ali da su delovi granice Ukrajine sa Slovačkom i Mađarskom već odavno poznati kao zone koje se koriste za krijumčarenje cigareta, alkohola, narkotika i — oružja.
Stručnjaci ističu da su Ukrajini sada više nego potrebne profesionalne i odgovorne bezbednosne strukture, koje će biti u stanju da se nose sa kriminalom i koje će biti sposobne da reše brojne nagomilane probleme.
Moguće je da je protok ilegalnog oružja iz Ukrajine u Evropu još uvek mali, ali to je pitanje vremena. Eksperti upozoravaju da ukoliko ilegalno oružje iz Ukrajine završi u šengenskoj zoni da će se ono po Evropskoj uniji mnogo lakše prebacivati.
Međutim, ne bi trebalo misliti da je krijumčarenje oružja problem samo Evrope. Baš kao i na Zapad, ilegalno oružje iz Ukrajine prebacuje se i na Istok, uključujući i Rusiju.