U intervju za belorusku televiziju Nikišina je rekla da bi prvi korak mogao da bude „potpisivanje privremenog sporazuma o slobodnoj trgovini, ali bi se na tom režimu našao relativno mali broj iranskih artikala“. Pritom, ministarka je istakla da je Iran „veoma interesantan partner“ za Uniju.
Odgovarajući na pitanje Sputnjika šta bi to značilo za Iran, bivši ambasador ove zemlje u Jermeniji Mohamad Farhad Kolejni kaže da je veoma važno da se Iran graniči sa teritorijom EEU i da je upravo Jerevan u martu predložio da se između Unije i Irana uspostavi zona slobodne trgovine. To bi sigurno povećalo izvoz iranskih poljoprivrednih proizvoda, građevinskih materijala, kao i proizvoda hemijske industrije, kaže on.
Kolejni kaže da bi saradnja sa Evroazijskom unijom, a u budućnosti i sa članicama BRIKS-a mogla da bude veoma unosna za Iran.
Osim toga, Iran bi pomogao EEU da ojača međusobnu saradnju, kada je reč o realizaciji auto-puta Sever–jug, koji bi trebalo da spoji Iran i EU.
Iranski stručnjak podseća da BDP Evroazijske ekonomske unije iznosi više od četiri triliona dolara godišnje i da to garantuje „stabilnu ekonomsku saradnju Unije“ sa drugim zemljama.
„Ne radimo sve to iz političkih razloga. Nama je važno da bi zahvaljujući Iranu mogao da bude formiran jedinstveni ekonomski prostor od Persijskog zaliva do Lisabona“, ističe Kolejni.