„Nema ničeg novog u premeštanju američkih brodova. Znamo da se nosači aviona premeštaju po Sredozemnom i drugim morima. Postoji sloboda plovidbe i pravo mirnog prolaska“, rekao je Kelin.
On je dodao da „što se tiče situacije uopšte, ovde postoji određeno povećanje i rast napetosti u odnosima i sve to se dešava uoči samita NATO-a u Varšavi. To je demonstracija sile.“
Što se tuče ulaska američkih brodova u Crno more, on će dovesti do odgovarajućih mera, izjavio je predstavnik ruskog Ministarstva.
Prema njegovim rečima, „američki brodovi povremeno dolaze u Crno more“.
„Naravno da to ne možemo da odobrimo, i da će to dovesti do planiranja odgovarajućih mera“, zaključio je Kelin.
Ranije je list „Volstrit džurnal“, pozivajući se na vojne izvore, javio da je prebacivanje nosača aviona „Hari Truman“ u Sredozemlje uprkos pravilima subordinacije usmereno na „obuzdavanje Rusije“.
„Hari Truman“ uplovio je u Sredozemno more da bi nanosio udare na terorističku grupu DAEŠ. U junu bi trebalo da mu se pridruži nosač aviona „Dvajt Ajzenhauer“.
Govoreći o održavanju Saveta Rusija—NATO, Andrej Kelin je izjavio da Moskva razmatra to pitanje, ali da odluka još nije doneta.
„Znamo da postoje pozivi od strane NATO-a za održavanje još jedne sednice pre samita u Varšavi. Mi razmatramo ovo pitanje, ali odluka zasad nije doneta. Videćemo kako će se stvari razvijati. Ali, ni u kom slučaju ne treba odustati od saradnje i dijaloga“, dodao je Kelin.
Odgovarajući na pitanje o mogućem datumu susreta, Kelin je rekao da se o tom pitanju „raspravlja“.
On je dodao da je ovaj mehanizam i stvoren „da bi jedni drugima objašnjavali postupke u vojnoj oblasti. Savet Rusija—NATO stvoren je i da bi radio na smanjenju napetosti, ukoliko do nje dođe“, objasnio je diplomata.