Početkom nedelje Senat je nastavio sa razmatranjem nacrta zakona o dodeli sredstava Ministarstvu odbrane za fiskalnu godinu 2017. On omogućava da se kupi samo devet ovih lansera. Međutim, zasad nije poznato koliko je Pentagonu još potrebno motora, navodi list. Sami vojni zvaničnici takođe priznaju da bi razvoj sličnog američkog motora mogao da potraje više od pet godina.
„Prevremena zabrana korišćenja ovih motora ne samo da će koštati poreske obveznike milijarde dolara, već će ugroziti i našu nacionalnu bezbednost i bespotrebno ograničiti našu sposobnost da lansiramo satelite u svemir“, smatra Nelson.
U vezi sa tim, on je predložio amandman na budžet za odbranu prema kojem bi Ministarstvo odbrane moglo da kupuje RD-180 do 31. decembra 2022. godine.
Ranije je zamenik američkog ministra odbrane za nabavku i tehnologije Frenk Kendal izjavio da će prevremeno odustajanje njegove zemlje od upotrebe RD-180 koštati Pentagon više od milijardu dolara. On je istovremeno upozorio da američke kompanije neće uspeti da naprave sopstveni motor pre 2021, odnosno dve godine kasnije nego što je prvobitno planirano.
Ugovor između Moskve i Vašingtona koji je predviđao isporuku 101 motora RD-180 Sjedinjenim Državama i koji je vredeo oko milijardu dolara, zaključen je 1997. Pre godinu i po dana Kongres je zbog zaoštravanja odnosa sa Rusijom uveo zabranu na korišćenje ovih motora nakon 2019. godine, ali ju je ubrzo ukinuo kada je postalo jasno da američki motori sličnog tipa neće biti napravljeni u naredne tri godine. Odmah nakon toga je konzorcijum „Junajted launč alajans“ (ULA) naručio još 20 motora RD-180.
Novi raketni motori razvijaju se u nekoliko američkih kompanija, uključujući i konzorcijum ULA, koji čine korporacije „Boing“ i „Lokid Martin“.