„U uslovima veće konkurencije, novinar mora da ume da upakuje svoju informaciju tako da ona bude interesantna, zato što dosadna istina danas ne deluje, ona treba da bude profesionalno izložena“, rekao je Volin na forumu „Nova epoha u novinarstvu: Rastanak s mejnstrimom“.
Osim toga, naglasio je zamenik ministra, novinarima danas pokušavaju da manipulišu s najrazličitijih strana.
„To su i manipulacije centara koji pokušavaju da šire dezinformacije, to su manipulacije od strane državnih struktura, biznisa, a često i od strane određenog dela javnog mnjenja: novinar je zbog svog stava izložen hajkama, stigmatizaciji, a često je suočen i s novim oblicima cenzure“, upozorio je Volin.
Kao primer naveo je „tzv. sankcione spiskove na koje stavljaju novinare zbog toga što se bave novinarstvom“, „zabrane ulaska u pojedine zemlje“, kao i direktne zabrane rada za pojedina novinarska udruženja, organizacije i sredstva javnog informisanja.
„To nisu nove metode i mere s kojima smo suočeni upravo u epohi postmejnstrima, zato što su još pre 10-15 godina konkurenti pokušavali barem da sačuvaju obraz i glume neku pristojnost. Poslednjih nekoliko godina vidimo veliki broj naših kolega koji su bili žrtve u toj informativnoj borbi, žrtve, po našem mišljenju, nove cenzure“, naveo je Volin.