Afera „Konsultantica“ uvukla je Hrvatsku u politički kovitlac iz koga je teško iskobeljati se. Poslovne veze supruge prvog potpredsednika Vlade Hrvatske i lidera HDZ-a Tomislava Karamarka i lobiste mađarske naftne kompanije MOL Josipa Petrovića, narušila je odnose između koalicionih partnera HDZ-a i Mosta toliko da je funkcionisanje Vlade postalo nemoguće osim telefonskih sednica.
Kada je otkriveno da je Karamarkova supruga Ana imala ugovor sa Petrovićem za konsultantske usluge u vezi sa privatizacijom hrvatske naftne kompanije INA, zbog čega je Hrvatska pokrenula arbitražni spor sa MOL-om, hrvatska opozicija pokrenula je u Saboru inicijativu za opoziv Karamarka sa mesta prvog potpredsednika Vlade.
Toj inicijativi pridružio se i njegov partner u Vladi „Most“, na čelu sa Božom Petrovim, takođe potpredsednikom Vlade. Tako se krhka i jedva skrojena koalicija, koju na okupu drži premijer Tihomir Orešković, koji ne pripada nijednoj političkoj opciji, već je na čelo Vlade došao iz inostranstva, jedva održava na površini političkog života Hrvatske.
Izbori ne rešavaju ništa
Od trenutka kada je afera lansirana, politički akteri u Hrvatskoj zauzimaju busije, vrše pregrupisavanje snaga i kalkulišu, sve u nadi da je dan konačnog obračuna blizu. On je međutim, svakim danom, čini se, sve dalje i dalje.
Kakva je budućnost Vlade Hrvatske niko ne zna i nemoguće je bilo šta prognozirati, kaže hrvatski novinar Denis Kuljiš.
„Ima previše subjektivnih komponenti da bi se moglo prognozirati. Može se reći da su svi zainteresovani da ne bude novih izbora. To je primarni poriv kod svih političkih opcija i pojedinaca. Oni bi najradije da se nekako iskombinuje, pa da se ide dalje“, kaže Kuljiš.
Izbori, prema Kuljiševom mišljenju, ne odgovaraju ni HDZ-u, ni opozicionom SDP-u, svakome iz sopstvenih razloga.
„Po mom mišljenju, HDZ nije u stanju da sada ide na izbore jer bi pretrpeo dramatičan poraz. Osim toga, oni imaju vlast, pa ne vidim zašto bi je hteli pustiti. Ni sam SDP ne gura izbore. Oni bi radije da puste još malo konopca da se HDZ još bolje obesi nego dosad“, objašnjava Kuljiš.
Situacijom u kojoj nema rešenja, kakva sada vlada u Hrvatskoj, moguće je, prema Kuljiševim rečima, manevrisati tokom leta, jer niko neće preuzeti vlast u Hrvatskoj tokom letnje sezone, smatra Kuljiš. Takvo stanje trajaće do jeseni, kada je moguće da hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović preseče situaciju imenovanjem tehničke vlade i raspisivanjem vanrednih izbora.
Novinar hrvatskog portala „Indeks“ Vojislav Macoko Vladi Hrvatske daje još dve nedelje života, bez obzira na to kako se stvari budu razvijale, a u novim izborima vidi izlaz iz krize u kojoj se Hrvatska nalazi, mada ne veruje da bi rezultati izbora bili drastično drugačiji od onih koji su bili pre manje od godinu dana.
„Prema anketama, SDP stoji nešto bolje od HDZ-a, pre godinu dana stajao je dosta lošije i mogao bi, uz dobru kampanju, čak i da dostigne dovoljno glasova da, sa svojim koalicionim partnerima i manjinskim strankama ili ako nešto preživi od ’Mosta‘, sklopi novu vlast“, kaže Macoko.
Zaključak je, dakle, da novi izbori ne bi rešili postojeću krizu u Hrvatskoj, ili zato što bi rezultati bili slični sadašnjim, ili zato što nikome nisu u interesu. Izlaz iz krize, međutim, mora se naći što pre, a u traženju rešenja prednjači vladajući HDZ, i to na neuobičajen način.
Orešković kao žrtveno jagnje
Za HDZ rešenje je prepakivanje postojeće Vlade tako što bi na njeno čelo došao Karamarko, a aktualni premijer otišao iz Banskih dvora. Tu je opciju pomenuo jedan od najuticajnijih ljudi u HDZ-u Darko Milinović, koji je premijera Oreškovića nazvao neodgovornim. Prema Milinoviću, koji je na prošlonedeljnoj skupštini HDZ-a dobio najviše glasova kao kandidat za člana Predsedništva stranke, izlazi iz krize su ili da Karamarko postane premijer ili da se raspišu novi izbori.
„Time HDZ pokušava da spasi svog predsednika Tomislava Karamarka poniženja glasanja u Saboru i najverovatnijeg izglasavanja nepoverenja. Time HDZ zapravo ruši Vladu iznutra, spašavajući Tomislava Karamarka od poniženja, ali i oduzima svojevrsni politički momentum ’Mostu‘, prebacujući svu krivicu na Tihomira Oreškovića“, zaključuje Macoko.
Ni premijer Orešković, međutim, ne ostaje dužan. U šturom obraćanju javnosti pozvao je Karamarka i Petrova da se povuku iz Vlade. Kao nepoznanica ostaje kako bi Vlada funkcionisala bez dva najuticajnija člana i kakvu političku zaleđinu ima Tihomir Orešković koji je na čelo Vlade Hrvatske došao iz inostranstva kao ekspert.
Jedno je sigurno — svojim jogunastim ponašanjem i odbijanjem sudbine koju mu je namenio HDZ, Orešković je samo još zakovitlao ionako snažan uragan koji drma hrvatskom političkom scenom, a vreme će pokazati hoće li se prilike uskoro smiriti ili će hrvatski političari, umesto na odmoru, leto provesti u Zagrebu u svojim kabinetima.