U Moskvi navode da je značajan deo testiranja već završen i da se sada radi na rešavanju određenih problema, kao i na kupovini potrebne opreme, uključujući i biometrijske bankomate.
Bankomati sa biometrijskim očitavanjem omogućavaju pristup gotovini bez bankovne kartice — dovoljno je samo da se na skener stavi prst, ili u ovom slučaju — dlan.
Podizanje novca na dodir prsta nije novina — to se već nekoliko godina primenjuje u nekim zapadnim zemljama, ali ovo što su Rusi izumeli ne primenjuje se u praksi nigde u svetu.
„Tehnologije u koje mi investiramo dovešće do toga da mi možemo da identifikujemo klijenta pomoću njegovog izgleda ili glasa kroz udaljene kanale“, rekao je Graf.
On je naveo da je tačnost takve identifikacije ogromna — čak 99,9 procenata, a da će nove tehnologije pružiti udobnost klijentima, koji više neće morati da idu u banku, i što je još važnije — zaštitiće ih od prevaranata i zloupotreba koje se dešavaju vlasnicima kartica.
Vlasnik računa može da izda naredbu glasom preko telefona iz bilo kog regiona Rusije ili inostranstva, pritom ne otkrivajući broj računa i druge lične podatke. Specijalni sistemi će prepoznati njegov glas, poredeći ga sa onim koji se čuva u bazi podataka, a zatim će izvršiti zahtevanu operaciju.
U pres-službi „Sberbanke“ dodaju da je sistem sposoban da prepozna ne samo prevaranta, već i kada klijent zove banku pod prinudom.
Raspoznavanje lica ili otiska dlana koristiće se prilikom lične posete banci ili na bankomatu.
Druge ruske banke takođe ne isključuju mogućnost uvođenja slične tehnologije, ali još ne nameravaju da se odreknu plastičnih kartica.
„Kada budemo mogli da vas identifikujemo drugačije, kartica neće biti potrebna“, smatra Gref.
On je dodao i da ne veruje da će „na sahranu bankarskog sistema doći mnogo ljudi“…
„Ne znam ljude koji mnogo vole banke“, dodao je Gref i priznao da ih ni sam ne voli.
Eksperti se, međutim, oštro suprotstavljaju ovoj inovaciji. Jedni govore da ruski, i ne samo ruski, bankarski sistem još nije spreman za ovakve novine i istovremeno upozoravaju da ovaj metod nije najbezbedniji, te da se nikako ne može govoriti o stoprocentnoj zaštiti. Oni podsećaju da danas postoje tehnologije koje su u stanju da izmene glas i da su samim tim zloupotrebe moguće.
S druge strane, ima onih koji se drže sasvim druge teze i koji su uvereni da je biometrijska tehnologija daleko bezbednija i pouzdanija, i za banke i za klijente.
Eksperti smatraju da će, ipak, proći nekoliko godina dok ove tehnologije zaista ne zažive u praksi. Pre svega jer takva modernizacija traži ogromna ulaganja u opremu — samo „Sberbanka“ ima nekoliko desetina hiljada bankomata i odeljenja u zemlji i inostranstvu, i trebalo bi novim aparatima opremiti svaku od njih.
Osim toga, ostaje nejasno na koji način bi klijenti plaćali tokom kupovine u prodavnicama i kako će se u tom slučaju vršiti identifikacija.
Eksperti pretpostavljaju da se ova inovacija ruske banke, ipak, odnosi samo na podizanje gotovine i rešavanje nekih papiroloških pitanja u banci. I to će, ocenjuju stručnjaci, u velikoj meri olakšati život klijenata, ali to ipak ne znači potpuno odustajanje od kartica. Makar ne u skorije vreme.