On je dodao da saradnja u regionu treba da se oslanja na „arhitekturu jednake i nedeljive bezbednosti“.
Ovaj posao je od posebnog značaja u savremenim uslovima kada se Evropa suočava sa rastućom konkurencijom drugih centara uticaja. Predsednik je podsetio da su na jubilarnom samitu Rusija—ASEAN, koji je nedavno održan u Sočiju, strane „konstruktivno razmatrale i aktuelna međunarodna pitanja, izglede za projekte integracije i produbljivanje saradnje u azijsko-pacifičkom regionu“.
„Jasno je da je moguće Starom kontinentu obezbediti dostojno mesto u novim međunarodnim realijama samo ujedinjenjem potencijala svih evropskih država, uključujući i Rusiju“, istakao je Putin u svom tekstu objavljenom u grčkom listu „Katimerini“.
Ruski lider je rekao da Moskva i EU nemaju nerešivih protivrečnosti, dodajući, međutim, da za sada Evropa nije spremna za dijalog sa Rusijom.
Prema njegovim rečima, jaka pozicija Evrope u novom međunarodnom poretku može biti postignuta samo ukoliko se ujedine napori svih evropskih zemalja, uključujući Rusiju.
Uoči posete Grčkoj, Putin se osvrnuo i na energetsku saradnju dveju zemalja, rekavši da je Rusija oduvek imala Grčku u vidu kada je reč o isporukama energenata u Evropu, a da je dokaz za to i produžetak ugovora o isporuci gasa toj zemlji do 2026. godine, podvukao je Putin.
„Mnogostrani dijalozi između Grčke i Rusije su važan element ovog sistema, pre svega kada je reč o energetskom sektoru. Diverzifikacija energetskog tržišta će pozitivno uticati na pouzdanost isporuke energenata, kao i na samu energetsku sigurnost celokupnog Starog kontinenta“, navodi se u članku predsednika.
Kako kaže ruski predsednik, da bi se vratilo na put višestranog partnerstva, potrebno je odustati od logike „igre jednostranosti“ i zaista uzeti u obzir stavove i međusobne interese.
Sa tim u vezi, Putin se osvrnuo i na nedavni memorandum o razumevanju između ruskog „Gasproma“, italijanskog „Edisona“ i grčke kompanije DEPA o isporuci gasa preko Crnog mora preko treće zemlje, koji govori o tome da, uprkos obustavi izgradnje „Južnog toka“, Rusija i dalje razmatra opcije dopremanja gasa do Evrope.
Ruski predsednik je takođe naveo da se pored energetike uspešna saradnja između Rusije i Grčke ogleda i u sferama nauke, obrazovanja i turizma, kao i da je dijalog dveju zemalja pokrenut posetom Rusiji grčkog premijera Aleksisa Ciprasa prošle godine, a potvrđen tokom boravka predsednika Prokopisa Pavlopulosa u Rusiji u januaru.
Članak ruskog predsednika objavljen je uoči njegove zvanične posete Grčkoj koja je zakazana za 27. i 28. maj.