Ranije su brazilski mediji javili da se jedan od ključnih ministara nove vlade Romero Žuka navodno zalagao za opoziv ministra planiranja da zaustavi istragu „Petrobrasa“. Novine „Folja“ objavile su delove razgovora Žuke i bivšeg direktora kompanije „Transpetro“ Seržija Mašada, koji su razgovarali o sudbini Rusefove.
„Ukoliko neko do sada nije verovao da se dešava državni udar, zasnovan na diverziji vlasti, prevari i kompromitujućim izjavama Žuke u vezi sa stvarnim ciljevima opoziva i onih koji stoje iza njega, sada su sve sumnje nestale“, navodi televizija „Telesur“ reči Rusefove.
Opozvana predsednica Brazila rekla je da će nastaviti da radi sve da spreči državni udar.
Sredinom maja gornji dom brazilskog parlamenta je sa 55 glasova protiv podržao proceduru opoziva Dilme Rusef. Nakon toga je brazilska predsednica na 180 dana napustila svoje mesto, a njene obaveze je preuzeo potpredsednik Mišel Temer.
Kompanija „Petrobras“ našla se u centru korupcijskog skandala 2014. godine. Tada je postalo poznato da su neki funkcioneri potpisivali ugovore i dobijali za to proviziju od 3 odsto od sume ugovora. Ta sredstva su dalje korišćena za potkupljivanje političara i zvaničnika. Prema podacima vlasti Brazila, „napumpane“ cene mita donele su autorima ove ideje oko 3,8 milijarde dolara.