„U skladu sa relevantnim međunarodnim preporukama, imunitet mora da se primenjuje na sve i to na nediskriminišućoj osnovi, a odluke o ukidanju imuniteta moraju da se zasnivaju na pojedinačnim specifičnim slučajevima, a ne da budu predmet bilo kakvih političkih razmatranja“, navodi se u zajedničkom saopštenju visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Federike Mogerini i komesara za proširenje Johanesa Hana.
U saopštenju objavljenom na Tviteru navodi se da restriktivna interpretacija pravnog okvira i posebno Ustava nastavlja da predstavlja opasnost za slobodu izražavanja članova Parlamenta Turske.
Takođe se dodaje da „bi bilo kakav navodni prestup ili kazneno delo koje počine poslanici Parlamenta trebalo da bude predmet propisanog postupka“.
On #Turkey Parliament decision to lift immunity, here's my joint statement with @JHahnEU https://t.co/irXRlVpIQ1
— Federica Mogherini (@FedericaMog) May 20, 2016
Turski poslanici izglasali su ranije danas prvi deo zakona kojim se dozvoljava ukidanje poslaničkog imuniteta velikom broju narodnih predstavnika, što bi omogućilo sudsko gonjenje kurdskih poslanika i njihovo praktično izbacivanje iz Parlamenta Turske.
Tajnim glasanjem, čak 373 od 550 poslanika u Parlamentu glasalo je za tu ustavnu izmenu. Tako visoka podrška u Parlamentu omogućila je da se izbegne održavanje referenduma o tom pitanju.